۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۹۸۴۵ ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸دسته : تجارت و ارز, گزارش خارجی کارشناس: حسین عطااللهی
۰

یک روزنامه هندی در گزارشی مطرح کرده است که تجارت با استفاده از سیستم سوئیفت تحت نظارت آمریکا قرار دارد و این برای بازرگانان هندی که با ایران معامله می کنند، خطرناک است. از نظر این روزنامه در صورت شدت گرفتن تحریم ها، استفاده از سازوکار روپیه-ریال می تواند راهکار رهایی از تحریم ها در تجارت ایران و هند باشد.

به گزارش مقاومتی نیوز در حال حاضر میزان تجارت دوجانبه هند و ایران ۱۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار است که از این میان ۸ میلیارد دلار ارزش واردات نفت هند از ایران و دو میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار ارزش صادرات هند به ایران است. کالای عمده صادراتی هند به ایران چای و برنج است.

با توجه به آمار هیأت صادرکنندگان چای هند، صادرات چای به ایران در سال گذشته نزدیک به ۱۵ درصد از کل ۷۲۷ میلیون دلار صادرات چای هند به جهان بوده است. درحالی که از نظر حجم، سهم ایران ۱۱.۷ درصد از حجم کل صادرات چای هند براورد شده است.

یک مقام رسمی در وزارت بازرگانی هند اعلام کرده است تحریم های آمریکا علیه ایران بیشتر با هدف کاهش درآمد نفتی ایران وضع شده اند، اما به هر حال معاملات مالی صادرکنندگان چای هند نیز تحت نظارت آمریکا قرار خواهد گرفت و در آینده آن ها نخواهند توانست هیچ معامله ای با آمریکا و یا متحدان آن انجام دهند.

رصد معاملات ایران و هند از طریق سوئیفت

این مقام هندی گفته است که هر شرکتی که به ایران چای صادر کند ممکن است مورد رصد بانک های آمریکایی قرار بگیرد و این بانک ها در خصوص این تجارت به مقام های آمریکایی گزارش خواهند داد که آمریکایی ها از این امر راضی نخواهند بود.

روش معمول پرداخت ها در تجارت بین المللی استفاده از سیستم سوئیفت است. سوئیفت در واقع قالبی را ارائه می کند که بانک ها و مؤسسات مالی معاملات بین المللی را از طریق آن انجام می دهند که در قالب این سیستم معاملات ردیابی و رصد می شود.

استفاده از معاملات روپیه – ریال راهکار رهایی از تحریم

سازوکار معاملاتی روپیه- ریال میان هند و ایران در سال ۲۰۱۲ پس از تحریم های اقتصادی غرب علیه ایران ایجاد شد. بر اساس این توافق، ۴۵ درصد از پول نفت ایران به صورت روپیه در حساب بانک یوسی او قرار می گرفت و ایران با استفاده از آن اقدام به خرید کالاهای هندی می کرد. از جمله این کالاها چای، برنج، دارو و سایر اقلامی بود که از سوی سازمان ملل تحریم نشده بودند.

آتول آستانا، رئیس شرکت صادرات چای گودریک گفته است که این مکانیسم در سال ۲۰۱۲ جریان صادرات چای هند به ایران را حفظ کرد و در تحریم های جدید نیز می توان سازوکار مشابهی را به خدمت گرفت.

آستانا همچنین اظهار کرده است: اما پس از پایان تحریم های غرب علیه ایران، ارز های دلار و یورو به دو ارز اصلی در تجارت دوجانبه میان هند و ایران تبدیل شده اند و مقامات هندی اعلام کرده اند که ایران به طور فزاینده ای خواهان استفاده از ارز یورو و دلار بوده است.

به گفته آستانا اگرچه اکثر صادر کنندگان چای هند اعلام کردند صادرات چای به ایران با وجود تحریم های آمریکا ادامه خواهد داشت، اما تعدادی از تولید کنندگان چای هند که به طور همزمان دارای مشتریانی در ایران، آلمان، آمریکا و سایر کشور های ناتو هستند، نسبت به تحریم های جدید آمریکا علیه ایران ابراز نگرانی کرده اند.

ثبات معاملات ایران و هند تا ماه نوامبر

یک صادر کننده چای در کلکته که چای ارتودوکس و کیفت عالی به اروپا آسیا و خاورمیانه صادر می کند گفته است، شناخته شدن به عنوان شخصیتی که تحریم های آمریکا را نادیده می گیرد کمی خطرناک است.

طبق گفته آزم مونم، رئیس شورای چای هند صادرات چای هند به ایران در سال جاری تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت، زیرا تاریخ اجرایی شدن تحریم ها ماه نوامبر اعلام شده است، بنابراین در این زمان بخش اعظم صادرات چای هند به ایران انجام شده است.

به گفته مونم، اما اگر هند با تحریم های آمریکا علیه ایران موافقت کند، سال آینده صادرات به ایران با مشکل روبرو خواهد شد.

منبع: روزنامه استاندارد بیزینس هندجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.