۲۹ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۹۶۹۱ ۱۹ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵دسته : خبر, دولت و حاکمیت
۰

با توچه به مخالفت مجلس با تفکیک مجدد بازرگانی از وزارتخانه های صمت و کشاورزی، ضروری است به منظور تکمیل ادغام انجام شده در سال ۱۳۹۰ و نمایان شدن آثار مثبت آن، اساسنامه وزارت صمت متناسب با شرایط جدید ارائه و تصویب شود.

به گزارش مقاومتی نیوز سوم تیرماه سال جاری مجلس شورای اسلامی لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت که در خرداد ماه سال ۱۳۹۶ به مجلس ارسال شده بود را بررسی و با آن مخالفت کرد.

با توجه به آنکه وزارت بازرگانی در سال ۱۳۹۰ منحل و وظایف آن به دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی محول شده بود، در این لایحه  دولت با توجه به دلایل خود مبنی بر عدم کارآمدی ساختار فعلی، خواستار احیای مجدد وزارت بازرگانی سابق شده بود.

نمایندگان مجلس در یک سال گذشته لایحه مرتبط با این مسئله موسوم به لایحه تفکیک را در کمیسیون های مختلفی مورد بررسی قرار دادند که ماحصل این بررسی ها، مخالفت کمیسیون های اقتصادی، کشاورزی، صنایع و اجتماعی با احیای مجدد وزارت بازرگانی سابق بود.

در نهایت مجلس شورای اسلامی به دلیل اصرار مکرر دولت مبنی بر تصمیم گیری نهایی درباره این لایحه، آن را در صحن مجلس به رای گذاشت که تفکیک مجدد این وزارتخانه ها رای نیاورد.

اصرار بر تفکیک وزارتخانه ها با وجود رای مخالفت اکثریت نمایندگان مجلس

اما ۱۸ تیرماه یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با رادیو بهارستان بر لزوم تفکیک مجدد وزارت بازرگانی تاکید کرد.

جواد کاظم نسب الباجی نماینده مردم اهواز علیرغم رأی منفی مجلس به لایحه تفکیک گفت: با توجه به وجود مشکلات عدیده در کشور، با تفکیک وزارتخانه ها موافق هستم، زیرا در استان خوزستان که نیمی از بودجه کشور از آنجا تامین می‌شود، ادغام موجب شده استان دچار مشکلات زیادی شود.

نماینده مردم اهواز در خانه ملت ادامه داد: اگرچه کوچک سازی دولت به نفع نظام اقتصادی است، اما با توجه به شرایط کنونی و روند غیرقابل قبولی که در ادغام وزارتخانه ها شاهد آن بودیم، راهکار جداسازی وزراتخانه ها و تقسیم وظایف شاید بتواند موجب کارآیی آن‌ها شود.[۱]

این اظهار نظر عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در شرایطی رخ می دهد که نمایندگان مجلس در ماه جاری پرونده تفکیک این وزارتخانه ها را به دلیل غیرضرور بودن تصویب آن در شرایط اقتصادی فعلی کشور و نیز مغایرت آن با قانون برنامه ششم توسعه، در مجلس مختومه اعلام کردند.

قابل توجه است که اعضای کمیسیون مشترک تفکیک وزارتخانه ها در مجلس شورای اسلامی، دلایل قابل قبولی را برای اعلام رای منفی نمایندگان به این لایحه اعلام کردند.

نکته دیگر آنکه این نماینده مجلس ۴ تیرماه سال ۱۳۹۶ و درست بعد از دوهفته پس از اعلام وصول لایحه تفکیک وزارتخانه ها در مجلس با تفکیک وزارتخانه ها مخالفت کرده بود.

وی در آن زمان اعلام کرده بود: با توجه به اینکه در دولت‌های قبل تجربه ایجاد وزارت بازرگانی وجود داشت و عملاً نتیجه قابل قبولی حاصل نشده بود می‌توان به این نتیجه رسید که ایجاد وزارت بازرگانی نمی‌‌تواند به بهبود وضعیت در شرایط فعلی کمک کند.

کاظم نسب گفته بود: به اعتقاد بنده احیاء دوباره وزارت بازرگانی تصمیمی نادرست و حرکتی اضافی است و دولت باید اختیارات وزارت جهاد کشاورزی را در زمینه عرضه‌، تقاضا و حتی تنظیم بازار محصولات استراتژیک مصرفی افزایش می‌داد. به همین دلیل بنده به‌عنوان عضوی از کمیسیون کشاورزی مجلس با این تفکیک مخالف هستم.[۲]

مشکلات وزارت صمت نیازمند تغییر ساختار این وزارتخانه متناسب با ادغام است

تغییر نظر یک نماینده پس از گذشت یک سال فی نفسه اتفاق بدی نیست، اما اینکه این موضع گیری پس از مختومه شدن این لایحه و بررسی های متعدد کارشناسیِ شرایط کشور و تجربیات سایر کشورهای جهان در این زمینه اتفاق افتاده است، جای بسی تامل دارد.

بررسی تجارب سایر کشورها و ساختار وزارتخانه ها در کشور نشان می دهد ادغام این وزارتخانه در سال ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ اقدامی مناسب در جهت یکپارچه سازی مدیریت تولید و بازرگانی بوده است چرا که نتایج بسیار قابل قبولی در حوزه کشاورزی نصیب کشور کرد.

هرچند عدم ادغام اصولی وظایف بازرگانی در وزارت صمت منجر به ایجاد مشکلاتی در این وزارتخانه و سایر استان ها شده است، اما راهکار حل این مشکلات تغییر مجدد ساختار و برگشت به عقب نیست؛ بلکه در ۷ سال گذشته باید به ساختارهای درونی وزارت صمت توجه جدی می شد.

بنابراین ضروری است نمایندگان مجلس شورای اسلامی با همکاری دولت و در راستای ادغام صورت گرفته در سال ۱۳۹۰، اساسنامه وزارت صمت را مطابق با شرایط جدید اصلاح و ارائه نمایند تا تکمیل این تغییر ساختاری، عایدی لازم را برای کشور به همراه داشته باشد.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری ملت کد خبر ۳۹۲۷۷۱

[۲] عیارآنلاین کد خبر ۲۴۱۲۶۹جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.