۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۹۵۹۶ ۱۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸دسته : دولت و حاکمیت, گفتگو
۰

دکتر حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، مالیات بر عایدی سرمایه را راهی برای جلوگیری از بروز نوسانات و التهابات بازار عنوان کرد و گفت: اخذ این نوع مالیات موجب هدایت نقدینگی به سمت تولید می شود.

دکتر حمید گرمابی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز درباره نوسانات و التهابات اخیر بازارهای خودرو، سکه، ارز و مسکن گفت: سوداگری و حجم بالای نقدینگی سرگردان موجود در بازار علت اصلی بروز این پدیده است.

وی با بیان اینکه عدم اطمینان از حفظ ارزش پول باعث هدایت افراد به سمت خرید کالاهایی مانند خودرو، سکه، ارز و مسکن برای حفظ ارزش دارایی می شود، گفت: چنین رویکردی موجب تشدید شرایط التهابی شده است.

گرمابی افزود: راهکاری که کشورهای پیشرفته برای کنترل چنین شرایطی استفاده می کنند، وضع مالیاتی به نام مالیات بر عایدی سرمایه است.

هدایت نقدینگی به سمت فعالیت های تولیدی

نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نقش مالیات بر عایدی سرمایه برای هدایت نقدینگی به سمت تولید گفت: مالیات بر عایدی سرمایه ابزار مناسبی برای هدایت نقدینگی بالای موجود در جامعه است و اگر بتوان نقدینگی را به سمت فعالیت های تولیدی هدایت کرد، به اقتصاد کشور کمک خواهد شد.

اطمینان بخشی از سودآوری فعالیت های تولیدی با وضع مالیات بر عایدی سرمایه

دکتر گرمابی درباره الزامات نحوه تصویب قانون و اقدامات جنبی وضع مالیات بر عایدی سرمایه گفت: مالیات بر عایدی سرمایه بایستی کاملا حساب شده تصویب و اجرا شود تا علاوه بر اینکه عملکرد مثبتی داشته و خنثی نباشد، موجب بروز مشکلات دیگر نشود.

وی افزود: البته باید بستر فعالیت های تولیدی را نیز فراهم کرد، به نحوی که مردم و سرمایه گذاران از سودآوری مناسب فعالیت های تولیدی اطمینان حاصل کنند. بدین صورت سرمایه گذاران، نقدینگی، سرمایه و منابع مالی خود را در بازارها و فعالیت های مولد وارد  می کنند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.