۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۹۵۱۱ ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۴دسته : تولید و اشتغال, گفتگو
۰

آقاجانی نماینده قطعه سازان استان قم گفت: مواد اولیه ای که بر اساس قیمت جهانی به فروش می رسند، با افزایش نرخ ارز جهش داشته و این مسئله سبب شده تا قیمت قطعات تولیدی افزایش یابد.

حسن آقاجانی نماینده قطعه سازان استان قم در گفتگو با مقاومتی نیوز با بیان اینکه افزایش نرخ ارز طی سالیان گذشته بیشترین ضربه را به تولیدکنندگان وارد کرده است، گفت: مواد اولیه ای که بر اساس قیمت جهانی به فروش می رسند، با افزایش نرخ ارز جهش داشته و این مسئله سبب شده تا قیمت قطعات تولیدی افزایش یابد.

وی با بیان اینکه در سال ۷۶ که بنده عضو خانواده قطعه ساز ایران خودرو شدم، انعقاد قراردادها همانند شرایط فعلی نبود، گفت: در آن سال ها در امضا قراردادها ۷۰ درصد مبلغ قرارداد در ابتدا به صورت نقدی پرداخت می شد.

نماینده قطعه سازان استان قم با بیان اینکه طی سال های اخیر قطعه سازان بسیاری تعدیل نیرو داشته اند، تصریح کرد: در حال حاضر کارخانجات قطعه سازی بایستی سود فروش خود را صرف نوسازی ماشین آلات فرسوده نمایند.

لزوم توجه ویژه به بخش تحقیق و توسعه در صنایع خودرو و قطعه سازی

آقاجانی با بیان اینکه ارزش افزوده صنایع خودرو و قطعه سازی برای کشور بسیار بالا است، گفت: خودروهای مطرح دنیا با وزن حدود ۱.۵ تنی قیمت های بسیار بالایی دارند و دلیل این امر این است که تحقیق و توسعه ارزش بسیار بالایی در این کشورها دارد.

نماینده قطعه سازان استان قم با اشاره به اینکه قطعه سازان قمی گروهی را تشکیل داده اند که با مجلس ارتباط تنگاتنگی دارند و جلسات بسیاری با ریاست محترم مجلس داشته اند، گفت: پیشنهادات ما در خصوص حل معضلات صنعت قطعه سازی به مرکز پژوهش های مجلس ارائه شده است.

یکی از بانک های بزرگ دولتی فروش خودروسازان را بر عهده گیرد

آقاجانی در ادامه با بیان اینکه بایستی فروش خودروسازان را یک نهاد بزرگ برعهده گیرد، پیشنهاد داد: یکی از بانک های بزرگ دولتی فروش خودروسازان را برعهده گیرد.

وی با اشاره به اینکه با مدیرعامل بانک های دولتی جلساتی داشته ایم، گفت: مدیریت عامل بانک های بزرگ دولتی از این ایده استقبال کردند و اعلام آمادگی کردند تا فروش خودروسازان بزرگ را برعهده گیرند.

نماینده قطعه سازان استان قم با بیان اینکه در کشور آلمان برنامه فروش خودروسازان بر عهده سازمانی مستقل از خودروسازان است، گفت: در کشور آلمان یک بانک بزرگ فروش خودروسازان را بر عهده گرفته و مبلغ حاصل از فروش خودروسازان را در بازه زمانی معین به خودروساز می دهد.

آقاجانی با بیان این پیشنهاد که خودروسازان محصولات خود را به یک بانک دولتی بزرگ بفروشند، گفت: بانک ها مبلغ حاصل از فروش خودروسازان را در یک بازه سه ماهه به خودروسازان بدهند.

وی در پایان گفت: با اجرایی شدن این پیشنهاد، صنعت خودرو و قطعه سازی که سهم بالایی در اشتغال کشور دارند جان دوباره ای خواهند گرفت.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.