۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۹۴۳۱ ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۷دسته : خبر, دولت و حاکمیت
۰

با توجه به همگرایی و اجماع پیش آمده میان دولت، مجلس و کارشناسان برای کنترل سوداگری در بازارهایی از جمله مسکن و همچنین اقدام مجلس شورای اسلامی برای تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه، ضروری است دولت نیز در این زمینه همکاری های لازم را داشته باشد.

به گزارش مقاومتی نیوز پس از جلسه غیرعلنی روز دوشنبه مجلس که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت و سخنگوی دولت در خصوص وضعیت اقتصادی کشور برگزار شد، سخنگوی هیات رئیسه مجلس در جمع خبرنگاران اعلام کرد که طرح دو فوریتی برون‌رفت از وضعیت فعلی و مقابله با جنگ اقتصادی دشمن، تهیه شده است.

این طرح ۲۴ ماده پیش از ارائه در مجلس به صورت نامه به دولت ابلاغ شده است تا در صورت عدم ارائه لایحه به مجلس، نمایندگان به طور مستقیم طرح را در روند قانونگذاری پیش ببرند.

هرچند طرح مذکور ایرادات فراوانی دارد و عملا کاری از پیش نمی برد و اقدام کلیدی و جدی در آن وجود ندارد، اما نکته مورد توجه در این طرح، درخواست تلویحی مجلس برای ارائه لایحه مالیات بر عایدی سرمایه از طرف دولت است.

در ماده ۵ و ۹ این طرح آمده است:

ماده ۵ – به منظور حفظ ثبات اقتصادی کشور،دولت موظف است ترتیبات لازم برای جلوگیری از سفته بازی در بازارهای ارز، سکه، مسکن کالاهای بادوام و نظایر آن را با جمع آوری اطلاعات، تراکنش های بانکی و نقل و انتقال دارایی ها و رصد آن ها اتخاذ کند، ایجاد محدودیت ها و اعمال سیاست های کنترلی شامل اخذ مالیات مضاعف توسط امور اقتصادی و دارایی با همکاری بانک مرکزی و وزارت خانه های ذی ربط ظرف مدت یکسال تهیه و به تصویب می رسد، اقداماتی که در این حوزه مخل نظام پولی، ارزی و اقتصادی کشور تلقی شود، مشمول قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور خواهد بود.

ماده ۹- به منظور جلوگیری از سوداگری غیر متعارف در بازار ارز و سکه، خودرو و سایر موارد به تشخیص هیات وزیران دولت مکلف است علاوه بر مالیات بر درآمد نسبت به وضع مالیات اضافی اقدام کند.

چه دلیلی برای عدم ذکر نام مالیات بر عایدی سرمایه وجود دارد؟

طبق ماده ۵ و ۹ این طرح ۲۴ ماده ای دولت مکلف شده است ظرف مدت یک سال با ارائه لایحه به مجلس، شرایط قانونی اخذ مالیات از سوداگران بازارهای ارز، سکه و خودرو و سایر موارد مانند مسکن را فراهم کند.

نکته قابل ذکر این جاست که این نوع مالیات در کشورهای توسعه یافته جهان هم اکنون در حال اجراست و در برخی کشورها سابقه ای حتی به اندازه بیش از صد سال دارد.

این پایه مالیاتی که بر عایدی سرمایه وضع می شود و موجب کنترل سوداگری است، در جهان به نام مالیات بر عایدی سرمایه شناخته شده است. لذا جای تعجب وجود دارد که چرا ارائه کنندگان طرح مذکور از آوردن نام «مالیات بر عایدی سرمایه» اجتناب کرده اند.

آخوندی: مالیات بر عایدی سرمایه راه کنترل سوداگری

همچنین این سوال وجود دارد که چرا برای ارائه چنین قانونی یک سال فرصت داده شده است؛ حال آنکه در شرایط فعلی نیاز جدی به این اقدام وجود دارد.

پورابراهیمی: اکنون زمان پایه‌گذاری مالیات بر عایدی سرمایه است

لزوم تصویب سریع قانون با همکاری دولت و مجلس

مالیات بر عایدی سرمایه همواره مخالفان جدی و قدرتمندی داشته است که از جمله آنها می توان به سوداگران و صاحبان سرمایه های کلان اشاره کرد. بانک ها نیز به دلیل داشتن دارایی هایی سرمایه ای از جمله مسکن، از مخالفان سرسخت و جدی این نوع پایه مالیاتی هستند.

با این وجود، در هفته های اخیر و با توجه به شرایط کشور، میان مسئولین و کارشناسان اجماع قابل توجهی در این زمینه ایجاد شده است. تا جایی که در هفته گذشته نیز در مجلس جلسه ای مرتبط برگزار گردید.

اجماع دولت، مجلس و کارشناسان بر دریافت مالیات از سوداگران

ضمن آن جلسه در خصوص ارائه طرح ۲ فوریتی برای تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه تصمیم گیری شد و مجلس در این زمینه پیش قدم شده است.

طرح ۲ فوریتی مجلس برای تصویب قانون CGT/ فقط سوداگران و دلّالان با مالیات بر عایدی سرمایه مخالفند

با توجه به همگرایی و اجماع پیش آمده برای برون رفت از شرایط نابسامان اقتصادی و همچنین کنترل سوداگری در بازارهایی از جمله مسکن، لازم است تا دولت محترم نیز هر چه سریعتر در این زمینه اقدام و همکاری نماید.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.