۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۹۱۱۱ ۱۲ تیر ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۹دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۱

رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران با اشاره به سوال نمایندگان مجلس از وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر عدم پرداخت به موقع مطالبات کشاورزان، گفت: همچنان برخی از نمایندگان مجلس در جریان عدم مسئولیت وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تامین اعتبار برای خرید تضمینی گندم نیستند؛ این وزارتخانه برای پرداخت پول کشاورزان نیاز به همکاری خزانه و سازمان برنامه و بودجه دارد.

علیقلی ایمانی رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در بخش اول گفتگوی خود با مقاومتی نیوز به تشریح نحوه خرید تضمینی گندم در سال جاری پرداخت.

ایمانی با اعلام اینکه تا به امروز حدود چهار میلیون و دویست هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است، گفت: حدود ۴۰ درصد از مطالبات گندم کاران پرداخت شده است.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در ادامه به نحوه پرداخت مطالبات گندم کاران توسط دولت اشاره کرد و اظهار داشت: تا ۱۵ شهریور ماه مطالبات تمامی افرادی که تا قبل از این تاریخ گندم تحویل داده بودند، تسویه شده است.

وی خاطر نشان کرد: اما آن دسته از کشاورزانی که بعد از این تاریخ گندم های خود را به دولت تحویل داده اند به میزان ۵۰ درصد از مطالباتشان پرداخت شده است و مابقی آن طی هفته های آینده تسویه خواهد شد.

این کارشناس کشاورزی تصریح کرد: از تاریخ ۲۸ خرداد به بعد هنوز پولی بابت خرید تضمینی گندم به کشاورزان پراخت نشده است.

پرداخت مطالبات گندم کاران در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نیست

ایمانی ادامه داد: به منظور پرداخت سریعتر مطالبات گندم کاران به همکاری خزانه، سازمان برنامه و بودجه و بانک های عامل نیاز است تا هر چه سریعتر کشاورزان مطالبات خود را دریافت نمایند.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران با اشاره به سئوال نمایندگان مجلس از وزیر جهاد کشاورزی در رابطه با عدم پرداخت به موقع مطالبات گندم کاران گفت: به لحاظ اجرایی، اختیار پرداخت پول گندم کاران دست وزیر نیست و سایر نهادهای اقتصادی دولت در این زمینه مقصر هستند.

این کارشناس کشاورزی بیان کرد: متاسفانه همچنان برخی از نمایندگان مجلس متوجه نشده اند که وزارت جهاد کشاورزی مسئول تامین اعتبار خرید تضمینی محصولات کشاورزی نیست.

وی با اشاره به تلفیق یارانه نان و گندم در بودجه سالیانه گفت: در زمان تصویب لایحه بودجه اصرار به تفکیک این یارانه ها شد، اما علیرغم قول مصرح رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه ی ارسالی به بنیاد توانمندسازی گندم کاران این موضوع را رعایت نشد و در حال حاضر نیز اعتبارات خرید تضمینی گندم به نان پرداخت می شود.

اعتبار خرید تضمینی گندم صرف دیگر حوزه‌ها شده است

افزایش هزینه های گندم کاران در سایه بی توجهی مسئولین دولتی مبنی بر پرداخت مطالبات آنان

ایمانی با اشاره به افزایش قیمت مواد اولیه تولید گندم گفت: در حال حاضر کشاورزان مجبور به خرید مواد اولیه تولید گندم نظیر کود و سم و… هستند که قیمت این محصولات نیز افزایش پیدا کرده است.

این کارشناس کشاورزی تصریح کرد: قیمت سم به شدت بالا رفته است و به دلیل شرایط نامساعد کود شیمایی، کشاورزان مجبور به تهیه کود از بازار هستند که قیمت آن در بازار آزاد ۴۰ الی ۵۰ درصد گران تر است.

رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران اظهار داشت: به همین منظور کشاورزان برای کشت دوم خود در برخی مناطق نیازمند تامین نقدینگی هستند تا محصول بعدی خود را تولید نمایند.

وی افزود: در این شرایط و با توجه به افزایش قیمت سایر محصولات، شایسته نیست که پول گندم کاران با تاخیر به آنان پرداخت شود، چرا که آنان برای تامین مخارج زندگی و کشت خود به مشکل برخواهند خورد.

کشاورزان از نحوه خرید تضمینی در سال های جاری گله مند هستند

ایمانی با اشاره به زحمات کشاورزان برای تولید گندم گفت: اگر چنین نابسامانی‌ای در سایر بخش های کشور وجود داشت به سرعت با کمترین اعتراض مشکلات بخش مذکور رفع می گردید.

رئیس بنیاد توانمند سازی گندم کاران بیان کرد: حال آنان به دلیل قانع و کم توقع بودن و پای بندی ویژه به آرمان‌های انقلاب اسلامی، مجبورند با شرایط فعلی دولت دست به اعتراض نزنند که این موضوع موجب سوء استفاده برخی شده است.

این کارشناس کشاورزی افزود: با نگاه به مسائل و مشکلات گندم کاران و مقایسه آن با سایر بخش ها، باید گفت کشاورزان گله مند هستند و دولت و مجلس باید به مشکلات آنان یکبار برای همیشه رسیدگی کنند.

دولت باید طبق قانون جریمه تاخیر در پرداخت مطالبات کشاورزان را بدهد

  1. سلام لطفاً برای مطالبات کشاورزان رسیدگی کنید ،ما ۶خرداد ۹۷گندم تحویل دادیم اما تا به امروز تاریخ ۱۰شهریور هنوز بعد از سه ماه واندی پول به حسابمان واریز نشده ،واریزی مرحله اول که تو جیب کشاورز نمیره و خرج هزینه هایش برداشت وکاشت کشت بعدی از قبیل خرید بذر و کود شیار و ...میشود مرحله دوم باید زودتر. پرداخت شود که کشاورز خرج خانواده وزندگیش کنه ،ما اگر یک روز پول برق تلمبه با تاخیر بریزیم حساب برق تلمبه قطع میشه از کجا بیاد وقتی کشاورز بعد ۶ماه کشت برداشت می‌کنه و۳ماه هم میگذره ولی دولت پول پرداخت نمیکنه

    ۰۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.