۲۹ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۸۶۱۱ ۰۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰دسته : تولید و اشتغال, داخلی سازی خودرو, گفتگو
۰

ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأیید این موضوع که راه اندازی سامانه قطعات خودرو ضروری است، گفت: با راه اندازی این سامانه امکان شناسایی قطعه سازانی که توانایی تولید قطعات و مجموعه های اصلی خودرو را دارند فراهم می شود.

ولی ملکی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مقاومتی نیوز با اشاره به اعمال شدن تحریم های جدید صنایع خودروسازی از ماه آتی گفت: در اغلب خودروها عمق ساخت داخل بالا است و به نظر می رسد با تحریم های جدید خودروسازان با مشکل تأمین قطعات مواجه نشوند.

وی گفت: خودروسازان توانایی دور زدن تحریم ها را از ماه آتی خواهند داشت، کما اینکه در گذشته چنین اقداماتی انجام شده است.

اعمال قوانین الزام آور برای افزایش داخلی سازی قطعات با ارزش افزوده بالا

رئیس کمیته صنعت کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تأیید این موضوع که در برخی از قطعات با ارزش افزوده بالا داخلی سازی صورت نگرفته است، گفت: بایستی سیاست ها و قوانین به گونه ای باشد تا قطعه سازان مجاب به تولید قطعات با ارزش افزوده بالا نظیر قطعات موتور و قطعات الکترونیکی خودرو شوند.

ملکی در پاسخ به این سوال که ممکن است در آینده نه چندان دور در برخی خودروها نظیر تندر ۹۰ که داخلی سازی پایینی دارند، با چالش افت تیراژ مواجه شویم، گفت: خودروهایی نظیر تندر ۹۰ سهم پایینی از بازار فروش خودرو کشور را در اختیار دارند و با اعمال تحریم های جدید، ضررهای هنگفتی به خودروسازان وارد نخواهد شد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: بایستی به منظور افزایش داخلی سازی واقعی خودروهایی نظیر تندر ۹۰، برنامه ریزی های جدی صورت بگیرد.

لزوم راه اندازی سامانه قطعات خودرو با هدف افزایش داخلی سازی

ملکی با تأیید این موضوع که در برخی مواقع مشاهده شده است که از قطعات بی کیفیت چینی در خط تولید خودروسازان استفاده شده است، گفت: به منظور شفاف شدن لیست تأمین کنندگان قطعات خودرو بایستی سامانه ای راه اندازی شود تا اطلاعات تمامی قطعه سازان در آن ثبت شود.

راه‌اندازی سامانه قطعات خودرو با هدف ارتقاء داخلی سازی

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح کرد: با راه اندازی سامانه قطعات خودرو این امکان فراهم خواهد شد تا قطعه سازانی که توانایی تولید قطعات و مجموعه های اصلی خودرو را دارند شناسایی شوند.

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی در پایان خاطر نشان کرد: با راه اندازی این سامانه می توان برای قطعه سازانی که توانایی تولید قطعات با ارزش افزوده بالا دارند، تخفیف های مالیاتی و یا امتیازات ویژه در نظر گرفت.

بدون شک تأمین قطعات یکی از چالش های ماه آتی صنعت خودرو است و در صورتیکه برنامه ریزی جدی برای افزایش داخلی سازی صورت نگیرد، خودروسازان با افت تیراژ در اغلب محصولات مواجه خواهند شد.

همچنین درست است که در عمده محصولات خودروسازان داخلی سازی های بالا صورت گرفته است، اما تجربه سال ۹۱ نشان می دهد که وابستگی هر چند ناچیز به قطعات وارداتی، خط تولید محصولات خودروسازان را با مشکل مواجه خواهد کرد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.