۲۹ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۸۱۰۵ ۰۲ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۲دسته : خبر خارجی, نفت و انرژی
۰

آژانس بین المللی انرژی در گزارش جدید خود احتمال کاهش ۳۰ درصدی تولید و صادرات نفت در ایران و ونزوئلا را مطرح کرده است. بر این اساس در صورت عدم افزایش عرضه نفت از سوی کشورهای عضو اوپک و همچنین کشورهای غیر اوپک، امکان افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی وجود دارد.

به گزارش مقاومتی نیوز آژانس بین المللی انرژی در گزارشی به پیش‌بینی وضعیت جهانی انرژی پرداخت. بر اساس پیش‌بینی این آژانس، صادرات نفت ایران و ونزوئلا در سال آینده به دلیل تحریم‌های آمریکا و تحولات اقتصادی ممکن است به مقدار ۳۰ درصد کاهش یابد. امری که عرضه اضافی نفت از سوی کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس را ضروری می‌کند. طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی، صادرات نفت کشور‌های خارج از اوپک – بخصوص نفت شل آمریکا- باید برای پوشش رشد تقاضا کافی باشد.

امکان افزایش قیمت نفت با کاهش عرضه ایران و ونزوئلا

با این حال، ممکن است افزایش صادرات سایر کشورها، همچون عربستان، برای جبران فقدان صادرات نفت سایر کشور‌ها ضروری باشد. این درحالیست که کشور‌های عضو سازمان اوپک در هفته حاری برای بررسی احیای مقدار تولیدی که سال گذشته آن را متوقف کرده‌اند، جلسه ای برگزار کرده اند.

در گزارش آژانس آمده است: «حتی اگر شکاف عرضه نفت ایران و ونزوئلا پر شود، بازار در سال آینده به شکل ظریفی متوازن خواهد بود و نسبت به افزایش قیمت‌ها در صورت وقوع ازهم گسیختگی بیشتر، آسیب‌پذیر خواهد بود».

اوپک تحت فشار برای افزایش تولید

همزمان با افزایش قیمت هر بشکه نفت به بیش از ۸۰ دلار که باعث صدور هشدار‌هایی درباره تهدید اقتصاد جهانی و همچنین انتقادات دونالد ترامپ شده است، سازمان اوپک با فشار شدید سیاسی مواجه است. عربستان سعودی می‌گوید برای تعدیل قیمت‌های نفت آماده است تا عرضه نفت را بیشتر کند.

آمریکا همزمان با اعمال تحریم‌ها علیه ایران، روی عربستان حساب کرده است. دولت آمریکا یک روز قبل از خروج از برجام، با عربستان تماس گرفته است و خواستار همکاری عربستان در خصوص حفظ تعادل بازار نفت پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌ای شد.

کاهش ۹۰۰ هزار بشکه ای صادرات ایران محتمل است

براساس گزارش آژانس بین المللی انرژی، سال آینده ممکن است حدود ۹۰۰ هزار بشکه از صادرات نفت ایران کم شود. با اینحال این آژانس اعلام کرده بر اساس تاثیر تحریم‌های سابق، این امر یک «سناریو» است و نه یک پیش‌بینی. علاوه بر ایران، صادرات نفت ونزوئلا هم ممکن است به مقدار ۵۵۰ هزار بشکه در روز، یعنی ۴۰ درصد، کاهش یابد.

کشور‌های خاورمیانه‌ای اوپک به رهبری عربستان، اگر به سطح تولیدشان در اواخر سال ۲۰۱۶ بازگردند، می‌توانند با وارد کردن ۱.۱ میلیون بشکه اضافی در روز سریعا فقدان نفت ایران و ونزوئلا را جبران کنند. به لحاظ نظری، برآورده کردن رشد تقاضای جهانی نفت نباید یک مشکل باشد. زیرا تولید نفت شل آمریکا همچنان در حال افزایش است. مصرف نفت در سال ۲۰۱۹، به مقدار ۱.۴ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

افزایش تولید کشورهای غیر اوپک

این درحالی است که، به گفته آژانس بین المللی انرژی، تولیدکنندگان خارج از اوپک روزانه ۱.۷ میلیون بشکه اضافه خواهند کرد. در نتیجه، در سال ۲۰۱۹، به تولید روزانه ۳۱.۶ میلیون بشکه نفت توسط کشور‌های عضو اوپک نیاز وجود دارد. این مقدار کمی بیشتر از آن است که آن‌ها در ماه می‌ پمپاژ کرده‌اند.

با این حال، همزمان با کاهش صادرات ایران و ونزوئلا، حفظ سطوح کلی عرضه نفت، به تلاش‌های بیشتر سعودی‌ها و سایر کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس نیاز پیدا خواهد کرد. آژانس بین المللی انرژی گفته ذخیره نفت در کشور‌های توسعه‌یافته در سه سال گذشته به پایین‌ترین حد رسیده است و اگر کشور‌های خلیج فارس تولید نفت را ثابت نگه دارند، بیشتر از این نیز کاهش خواهد یافت.

 منبع: بلومبرگ


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.