۲۹ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۶۷۵ ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۴دسته : خبر, دولت و حاکمیت
۰

صبح امروز بعضی از نمایندگان مجلس به منظور بررسی خارج از نوبت لایحه تفکیک وزارتخانه ها، به هیات رئیسه درخواست در اولویت قرار دادن این لایحه را دادند؛ اما نمایندگان در صحن علنی مجلس با این درخواست مخالفت کردند تا این لایحه به صورت عادی در دستور کار صحن قرار بگیرد.

به گزارش مقاومتی نیوز با اعلام دستور کار صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای روزهای سه شنبه و چهارشنبه ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه، بالاخره مشخص شد گزارش کمیسیون مشترک لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت طی این هفته در صحن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت بنابر درخواست دولت در ۹ خرداد ماه سال گذشته و بعد از پیروزی دولت فعلی در انتخابات به منظور تعیین تکلیف برخی وزارتخانه های موجود به مجلس ارسال شد که تصویر گویای جزئیات این لایحه است.

مخالفت کمیسیون های تخصصی مجلس با تفکیک دوباره وزارتخانه ها

اما با گذشت زمان و بررسی کمیسیون های تخصصی مجلس، این کمیسیون ها یکی پس از دیگری به بخش های مختلف این لایحه رای منفی دادند و دست آخر کلیات لایحه نیز در کمیسیون مشترک مجلس متشکل از اعضای مختلف کمیسیون های مجلس نیز رای نیاورد.

رد کلیات لایحه تفکیک وزارتخانه ها در کمیسیون مشترک مجلس

همین مسئله باعث فشار دوباره دولت به هیات رئیسه مجلس مبنی بر قرائت گزارش خارج از موعد این لایحه در صحن علنی مجلس برای دو روز آخر این هفته شد.

مخالفت نمایندگان مجلس با بررسی خارج از نوبت لایحه  تفکیک وزارتخانه ها

اما امروز سه شنبه ۲۹ خرداد ماه با آغاز به کار مجلس شورای اسلامی بعد از تعطیلات عید فطر، با فشار دوباره دولت برخی از نمایندگان مجلس با سردستگی محمد علی وکیلی نماینده مردم تهران، پیشنهاد بررسی خارج از موعد این لایحه در صحن علنی را مطرح کردند که یک نفر موافق و مخالف در ارتباط با تسریع تصمیم گیری در این موضوع اقدام به ایراد سخن پرداختند.

در نهایت این موضوع نیز در صحن علنی به رای گیری گذاشته شد و علیرغم فشار دولت و لابی گری های متعدد بازهم نمایندگان مجلس با این موضوع مخالفت کردند.

گفتنی است یکی از دلایل مهم نمایندگان مجلس مبنی بر مخالفت با این لایحه عدم تناسب آن با شرایط کشور و تضادش با ادلّه کارشناسی و قوانین بالادستی نظام است.

ادلّه کارشناسی و تجربه کشورهای پیشرفته در تضاد با تفکیک بازرگانی از وارتخانه‌های تولیدی است + گزارش سیاستی

در این زمینه شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی یک گزارشی سیاستی منتشر کرده است. به عقیده این کانون تفکر و سیاستگذاری، بررسی مطالعات و نمونه های تجربه شده در دیگر کشورها نشانگر آن است که در عمده کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه، سکان هدایت بازرگانی و تجارت به صورت واحد در اختیار یک نهاد است؛ چنین طراحی نهادی، زمینه را برای سیاستگذاری واحد و جلوگیری از غلبه بخش بازرگانی (که در آن واردات قدرت بیشتری دارد) بر تولید فراهم می کند.

گزارش سیاستی بررسی جوانب تفکیک وظایف بازرگانی از وزارتخانه‌های تولیدیجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.