۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۵۴۴ ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۲دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

با توجه به اینکه بیش از ۷۵ درصد تجهیزات برای توسعه برداشت، ایرانی است و عمده مصارف پروژه ها به صورت ریال خواهد بود، وزارت نفت قصد دارد برای توسعه و افزایش برداشت ۲۹ میدان نفتی کشور، اقدام به تامین مالی از سرمایه های مردم از طریق صندوق پروژه کند.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از ایرنا، مدیرعامل بورس انرژی به طرح جذب منابع مالی مردمی برای توسعه و نگهداشت تولید میدان های نفتی کشور توسط بازار سرمایه، اشاره کرد و افزود: بورس انرژی آمادگی دارد در قالب «صندوق پروژه» و نیز «اوراق سلف» تامین مالی این پروژه ها را انجام دهد.

سیدعلی حسینی درباره جزییات استفاده از بورس برای تامین مالی اجرای پروژه های نفتی، بیان داشت: پیش از نوسان های نرخ ارز، مذاکرات اولیه برای جذب ۱۰ میلیارد دلار از طریق بورس برای صنعت نفت، انجام شده بود.

حسینی ادامه داد: سودآوری خوب، شناخته شده بودن و ضمانت توسط وزارت نفت از مزایای معرفی پروژه های نفتی در بورس هستند که باعث افزایش استقبال از آن ها می شود. البته باید توجه داشت مبلغ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان که پیش بینی شده است، به یکباره تامین نمی شود و به صورت تدریجی تحقق می یابد.

حسینی بر لزوم تنوع بخشی در تامین مالی پروژه های اقتصادی تاکید کرد و گفت: باید یک سبد از ابزارهای مختلف سرمایه گذاری شکل بگیرد که در آن سرمایه گذاری خارجی، سرمایه گذاری داخلی و منابع مالی بورسی وجود داشته باشد

مدیرعامل بورس انرژی تصریح کرد: متنوع سازی سبد سرمایه گذاری سبب کاهش ریسک در پروژه ها می شود.

افزایش۴۶۰ میلیون بشکه ای تولید میادین نفتی

قرار است بخش عمده منابع مالی جذب شده از طریق بورس انرژی، صرف اجرای طرح های نگهداشت و تولید ۲۹ میدان نفتی شود که بازپرداخت تمام اصل و فرع پول از محل اجرای طرح‎ها انجام می‌شود.

وزیر نفت چندی پیش درباره مصوبه شورای اقتصاد برای افزایش تولید از ۲۹ میدان نفتی گفت: با اجرای این طرح در مدت سه سال ۴۶۰ میلیون بشکه به تولید ۲۹ میدان نفتی اضافه می‌شود.

بیژن زنگنه، افزود: ۲۹ طرح برای نگهداشت و افزایش تولید میدان‌های در حال بهره‌برداری در ایلام، خوزستان، گچساران، فلات قاره و فارس طراحی شده که منابع مالی آن قرار است از طریق مردم تامین شود.

وی با بیان این‌ که همه فعالیت های مربوط به افزایش برداشت از این میدان‌ها به شرکت‌های ایرانی واگذار می‌شود، افزود: بیش از ۷۵ درصد تجهیزات برای توسعه برداشت ایرانی است و فهرست گسترده ای از تجهیزات ایرانی ضمیمه قرارداد می‌شود که پیمانکاران مکلفند این تجهیزات را از شرکت‌های ایرانی خریداری کنند.

زنگنه اعلام کرد مناقصات این طرح‌ها در جریان است و قراردادها امسال آغاز می‌شود. مدت اجرای طرح از زمان اولیه ۲سال است که براین اساس در سه سال ۴۶۰ میلیون بشکه به تولید اضافه می‌شود و سپس تا ۲ میلیارد بشکه افزایش تولید خواهیم داشت که درآمد زیادی برای کشور ایجاد می‌کند.

استفاده از صندوق پروژه برای تامین منابع مالی طرح‌های جدید

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز چندی پیش خبر داد برای نخستین بار صندوق پروژه برای تامین منابع مالی در طرح های نگهداشت و افزایش تولید نفت تعریف شده و در حال مذاکره برای ثبت آن هستیم.

علی کاردر، گفت: بخشی از ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه‌ای که برای اجرای طرح های نگهداشت تولید تعریف کرده‌ایم در قالب صندوق پروژه اجرا می شود.

وی ادامه داد: در قالب صندوق پروژه، یونیت‌های (واحدهای) سرمایه‌گذاری برای شهروندان و پیمانکاران در نظر گرفته می شود که فروش آنها به صورت ریالی اما بر اساس قیمت دلار ۴۲۰۰ تومانی خواهد بود. پرداخت سودهای شناسایی شده صندوق های پروژه نیز بر اساس قیمت روز دلار است.

صندوق پروژه از ابزارهای جدید تامین مالی در بازار سرمایه است که باعث تسهیل اجرای پروژه‌های بزرگ می شود، این صندوق مبتنی بر سهام بوده و دارندگان واحدهای سرمایه گذاری، در پروژه شریک می شوند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.