۰۲ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۳۸۰ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۰دسته : تجارت و ارز, سازمان تجارت جهانی, گزارش خارجی کارشناس: میرهادی رهگشای
۰

کشورهای آلمان و فرانسه، به دلیل تفاوت در میزان تجارت با آمریکا، رویکرد متفاوتی در زمینه مذاکره تجاری با این کشور اتخاذ کرده اند که نشان از عدم اتحاد اروپا در این زمینه دارد. آمریکا قصد دارد با تضعیف سازمان تجارت جهانی، خواسته های خود را از طریق توافقات تجاری دوجانبه به اروپا و دیگر کشورهای جهان تحمیل نماید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی دولت آمریکا در طول ماه های اخیر بارها اقدام به افزایش تعرفه واردات نموده است. یکی از مهم ترین این موارد افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم بود که در ابتدا کشورهای اروپایی از اعمال آن مستثنی شدند.

آمریکا در طول ماه های اخیر یک بار دیگر نیز معافیت کشورهای اروپایی را تمدید کرد اما با اینحال از ابتدای ماه جاری میلادی مدت این معافیت پایان یافت و در حال حاضر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز مشمول پرداخت تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم هستند.

اختلاف نظر کشورهای اروپایی نتیجه تعرفه های آمریکا

یکی از نکات جالب توجه در زمینه رویکرد جدید آمریکا در خصوص افزایش تعرفه های واردات، ایجاد اختلاف و عدم همبستگی بین کشورهای اتحادیه اروپاست.

به طور خاص دو کشور آلمان و فرانسه موضع گیری های متفاوتی در خصوص تعامل با سیاست های تجاری آمریکا اتخاذ کرده اند. علاوه بر این مسئولین شورای اروپا نیز مواضعی متفاوت با سران کشورهای عضو، از جمله آلمان اتخاذ کرده اند.

مذاکرات تجاری با آمریکا آری یا خیر

پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد کشور آلمان، به عنوان قدرت اقتصادی برتر اروپا و یکی از اعضای اصلی این اتحادیه پیشنهادی مبنی بر مذاکره تجاری با آمریکا و اعطای امتیازاتی در این زمینه را مطرح کرده است. اما در مقابل مقامات کشور فرانسه، به عنوان یک شریک تجاری بزرگ آلمان، با پیشنهاد مطرح شده از سوی این کشور مخالفت کرده اند.

مقامات دولت فرانسه اعلام کرده اند هرگونه مذاکره جدید با آمریکا باید افزایش دسترسی صادرکنندگان بخش کشاورزی فرانسه به بازار آمریکا را شامل شود و در غیر اینصورت مذاکره با آمریکا توجیهی ندارد. درحالیکه بسیار بعید به نظر می رسد آمریکا این شرط فرانسه را بپذیرد.

پیش از شروع به کار دونالد ترامپ، به عنوان رئیس جمهور آمریکا، اتحادیه اروپا و این کشور چندین دور مذاکرات تجاری را به منظور دستیابی به یک توافق تجارت دوجانبه جامع برگزار کرده بودند و انتظار می رفت در سال ۲۰۱۷ میلادی به نتیجه نهایی برسد. اما با شروع به کار ترامپ آمریکا به طور یکطرفه از ادامه مذاکرات کنار کشید.

رویکرد متفاوت آلمان و فرانسه در زمینه تجارت با آمریکا

بر اساس آمارهای تجاری کشورهای اروپایی با آمریکا، آلمان سالانه در حدود ۱۰۰ میلیارد یورو به آمریکا کالا صادر می کند و در حدود ۵۰ میلیارد دلار تراز تجاری مثبت با این کشور دارد. در مقابل فرانسه تنها در حدود ۳۴ میلیارد یورو کالا به آمریکا صادر می کند و به همین میزان نیز کالا از این کشور وارد می کند.

تفاوت تبادلات تجاری آلمان و فرانسه با آمریکا، یکی از دلایل اصلی رویکرد متفاوت این کشورها در زمینه تجارت با آمریکاست. در واقع فرانسه به دلیل وابستگی کمتر به صادرات محصول به آمریکا، موضع گیری سخت گیرانه تری در خصوص مذاکره تجاری با این کشور

اروپا با وجود تهدید اقدام به مذاکره با آمریکا نخواهد کرد

مقامات اتحادیه اروپا اعلام کرده اند قصد ندارند تنها به منظور جلوگیری از قانون شکنی های تجاری آمریکا، با این کشور وارد مذاکره شوند و امتیازات جدیدی برای صادرکنندگان آمریکایی در نظر بگیرند. در واقع مقامات اتحادیه اروپا معتقدند اقدامات اخیر آمریکا خلاف قواعد سازمان تجارت جهانی است و این کشور باید رویکرد خود را تغییر دهد.

در چنین شرایطی مقامات اروپایی اعلام کرده اند حاضر نیستند در سایه تهدیدات آمریکا به افزایش تعرفه های تجاری، با این کشور وارد مذاکره شوند.

آمریکا به دنبال دستیابی به منافع خود از طریق کاهش قدرت WTO

کارشناسان اتحادیه اروپا معتقدند آمریکا قصد دارد با اقدامات خود قدرت سازمان تجارت جهانی در عرصه جهانی را کاهش دهد و از طریق توافقات تجاری دوجانبه به اهداف خود در تجارت با کشورهای مختلف، از جمله اروپا دست یابد.

در زمینه افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم نیز آمریکا به کشورهای اروپایی و برخی کشورهای دیگر پیشنهاد داده بود که اگر در قالب یک توافق دوجانبه صادرات محصولات خود به این کشور را محدود نمایند، آمریکا نیز آن ها را به طور دائمی از افزایش تعرفه معاف خواهد کرد.

منبع: هندلزبلتجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.