۰۲ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۳۷۵ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۱دسته : تولید و اشتغال, خبر خارجی
۰

ابوظبی قصد دارد با سرمایه گذاری ۱۳.۶ میلیارد دلاری، یک برنامه اصلاحات اقتصادی گسترده را با هدف کاهش وابستگی به نفت و ایجاد بیش از ۱۰ هزار شغل را اجرایی نماید. توسعه صنایع با ارزش افزوده بالا، رونق گردشگری و حمایت بیشتر از حضور بخش خصوصی در اقتصاد از محورهای اصلی این برنامه عنوان شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی ابوظبی امارات برنامه جدیدی به منظور کاهش وابستگی به نفت در دستور کار قرار داده است و در قالب آن قصد دارد ۱۳.۶ میلیارد دلار در عرض ۳ سال در مناطق تجاری هزینه نماید.

یکی از اهداف دولت محلی ابوظبی از این سرمایه گذاری گسترده ایجاد اصلاحات اقتصادی و به طور خاص فراهم کردن شرایط حضور شرکت های غیر دولتی در اقتصاد و برعهده گرفتن مناقصات دولتی عنوان شده است.

خلیفه بن زاید آل نیهان، ولی عهد ابوظبی در این راستا گفت: دولت قصد دارد از صنایع جدید حمایت کند، صنعت گردشگری را تشویق نماید و فضای کسب و کار را تسهیل نماید.

به گفته وی منابع دولتی موظف شده اند در عرض ۹۰ روز برنامه کاری جزئی و دقیق اجرایی شدن این برنامه را تدوین نمایند.

برنامه محرک اقتصادی ابوظبی برای ایجاد ۱۰ هزار فرصت شغلی در امارات در بخش های عمومی و خصوصی طی ۵ سال آینده طراحی شده است. شورای عالی صنعتی امارات همچنین اعلام کرده است قصد دارد در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی، اولویت ها را به توسعه بخش های با ارزش افزوده سوق دهد و شرایط را برای مشارکت بخش خصوصی داخلی بیش از گذشته فراهم نماید.

نکته جالب توجه آنکه به محض اعلام شدن برنامه اصلاحات اقتصادی ابوظبی، بازار بورس این کشور با جهش ۱.۱ درصدی مواجه شد.

کشورهای عرب در تلاش هستند که با تشویق صنایع جدید و جذب سرمایه گذاری خارجی از وابستگی اقتصادشان به نفت بکاهند. افزایش مجدد قیمت نفت به بالای ۷۰ دلار در هر بشکه، شرایط را برای این کشورها به منظور طراحی برنامه های بلند پروازانه بیشتر فراهم کرده است.

در ماه های اخیر کشور عربستان، به عنوان صادرکنندگان بزرگ سوخت های فسیلی برنامه هایی را در این راستا در دستور کار قرار داده است.

منبع: بلومبرگجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.