۲۷ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۲۶۹ ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶دسته : تجارت و ارز, خبر
۰

سخنگوی دولت در واکنش به نامه شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی خطاب به رئیس کل بانک مرکزی مبنی بر دو راهکار بی‌اثر کردن تحریم ها، گفت: سیاست سنجیده ای از جانب اقتصاددانان کشورمان مطرح شد و در دستور کار رئیس جمهور با رؤسای جمهور روسیه و چین در ملاقات ها قرار دارد.

به گزارش مقاومتی نیوز محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری روز سه شنبه ۲۲ خرداد در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران، به پیشنهادهای ارائه شده توسط شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در خصوص راهکارهای بانک مرکزی برای بی اثر کردن تحریم ها واکنش نشان داد.

وی در پاسخ به این سؤال پیرامون نامه جمعی از اقتصاددانان به رئیس بانک مرکزی مبنی ‌بر انعقاد پیمان پولی با کشورهای منطقه و استفاده از تکنولوژی بلاک‌ چین برای بی اثر کردن تحریم ‌های آمریکا اظهار کرد: سیاست سنجیده ای از جانب اقتصاددانان کشورمان مطرح شد و در دستور کار رئیس‌جمهور با روسای جمهور روسیه و چین در ملاقات ها قرار داشت.

گفتنی است روز یکشنبه ۲۰ خرداد شبکه تحلیلگران اقتصاد مقاومتی در نامه ای به ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ضمن پیشنهاد ۲ راهکار جهت بی اثر کردن تحریم ها، بر استفاده از پیام رسان جایگزین سوئیفت در مبادلات مالی کشور تاکید کرده است. در این نامه بیان شده است که در صورت عدم اقدام به موقع بانک مرکزی، این نهاد باید نسبت به آسیب هایی که ممکن است در این صورت گریبانگیر اقتصاد ایران شود، پاسخگو باشد.

در قسمتی از این نامه امده است: «از آنجا که آمریکا از اطلاعات مبادلات مالی و تراکنش‌های تمامی کشورها در سوئیفت، در راستای اهداف خود استفاده نموده و در مواقع لزوم نیز با رصد و پیگیری تراکنش‌ها، این پیام رسان مالی را به عنوان یک ابزار تحریمی مورد استفاده قرار می‌دهد، ضروری است مسیر پیام رسانی مالی کشور تغییر نماید تا امکان رصد مبادلات مالی کشور برای دیگر کشورها فراهم نشود.»

همچنین در قسمتی دیگری از این نامه به بانک مرکزی توصیه شده است تا انعقاد و عملیاتی نمودن پیمان پولی دوجانبه با کشورهای طرف تجاری از قبیل روسیه، چین، هند، عراق، ترکیه، پاکستان و سایر کشورهای مستعد و شرکای اصلی تجاری را به طور جدی در دستور کار خود قرار دهد.

استفاده از پیام رسان جایگزین سوئیفت کلید بی اثر کردن تحریم‌ها/ بانک مرکزی باید نسبت به آثار تحریم پاسخگو باشدجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.