۲۷ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۲۵۵ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۴دسته : تجارت و ارز, خبر خارجی
۰

نمایندگان تجاری اتحادیه اروپا ضمن انتقاد از رویکرد آمریکا در زمینه افزایش یکجانبه تعرفه های تجاری، این کشور را به برهم زدن ثبات و پیش بینی پذیری تجارت دوجانبه متهم کردند. این نمایندگان از دولت آمریکا درخواست کردند به رویکرد یکجانبه خود پایان دهد و به سازوکاری منصفانه در تعیین سیاست های تجاری روی آورد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی با پایان یافتن معافیت کشورهای اروپایی از پرداخت تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم، نمایندگان تجاری ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا و همچنین سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا، با انتشار نامه‌ای سرگشاده، به شدت سیاست های تجاری آمریکا را مورد انتقاد قرار دادند و این کشور را به اقدام یکجانبه و عدم تجه به قوانین جهانی در زمینه تعیین تعرفه های وارداتی متهم کردند.

نمایندگان تجاری اتحادیه اروپا از دولت آمریکا درخواست کردند به شیوه خود در تعیین یکجانبه تعرفه های واردات پایان دهد و بار دیگر به یک سازوکار منصفانه در تعیین سیاست های تجاری با شرکای تجاری خود روی آورد.

در این نامه آمده است: همانند همه شراکت‌های تجاری چشم‌انداز اقدامات یک‌جانبه یک طرف، برای زیان‌ رساندن به طرف مقابل کل منافع دو جانبه روابط تجاری را به خطر می‌اندازد.

اعمال تعرفه گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم از اروپا، که موجب تقویت زنجیره تولید در آمریکا می شود، یکی از بزرگترین اقدامات دولت آمریکا در این زمینه است که در این نامه به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

نمایندگان تجاری کشورهای اروپایی در این نامه آورده‌اند: اتحادیه اروپا سرمایه گذاری گسترده ای در آمریکا انجام داده و اشتغال زیادی برای کارگران آمریکایی ایجاد کرده است. کشورهای اروپایی یکی از اصلی‌ترین مقاصد کالاهای صادراتی آمریکا محسوب می شوند.

کشورهای اروپایی در این نامه ضمن تأکید بر پیش بینی پذیر بودن نرخ تعرفه واردات خود، از آمریکا نیز درخواست کردند با اقدامات یکجانبه و غیر قابل پیش بینی، ثبات ایجاد شده در تجارت دوجانبه را برهم نزند.

سفرای اروپایی همچنین در این نامه از واشنگتن خواسته‌اند تا در زمینه موضوعاتی نظیر حل مشکلات بازارها، حرکت به سمت نظام تجارت بین‌المللی عادلانه، بهبود دسترسی به بازارها، حمایت از حق مالکیت معنوی و همچنین کاهش تعرفه‌های گمرکی بین اتحادیه اروپا و آمریکا، با نمایندگان تجاری این کشورها وارد مذاکره شود.

این درحالیست که آمریکا طی ماه های اخیر اعمال تعرفه گمرکی برای واردات فولاد و آلومینیوم به میزان  ۲۵ و ۱۰ درصد را در دستور کار قرار داد  از ابتدای ماه جاری میلادی معافیت کشورهای اروپایی از این قانون به پایان رسید.

منبع: اسپوتنیکجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.