۲۵ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۲۰۶ ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳دسته : دولت و حاکمیت, گفتگو
۰

این روزها لایحه قانون مالیات بر ارزش افزوده در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در دست بررسی است. طبق ماده ۳۰ این لایحه سازمان مالیات شرایط ویژه ای را برای استخدام و پرداخت حقوق کارکنان خود در نظر گرفته است. حجت الاسلام موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی این اقدام را باعث پیشگیری از فساد ندانسته و آن را باعث اعتراض بقیه کارکنان دولت می داند.

به گزارش مقاومتی نیوز سازمان امور مالیاتی قصد دارد شرایط را برای انجام یک کار فراقانونی آماده کند. بر این اساس سازمان مالیات در نظر دارد در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده ، خارج از تمامی قوانین کشور برای خود شرایط ویژه ای جهت استخدام و پرداخت حقوق در نظر بگیرد. آن ها خواستار این هستند که از همه قوانین استخدامی کشور مستثنی شوند و طبق میل خود بتوانند به کارمندان پرداختی داشته باشند.

در متن ماده ۳۰ لایحه قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده آمده است: سازمان امور مالیاتی مکلف است از تاریخ تصویب این قانون به منظور فراهم نمودن زمینه تحقق اهداف و ماموریت های سازمان و ارتقای سطح انگیزش کارکنان و اجرای صحیح و به موقع قوانین و مقررات مالیاتی نسبت به تهیه آیین نامه خاص اداری، مالی، استخدامی و تشکیلاتی خود اقدام و با پیشنهاد مشترک وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان اداری و استخدامی کشور، پس از تصویب هیئت وزیران اجرا نماید. سازمان در موارد یاد شده از شمول قوانین و مقررات عمومی دولت مستثنی است.

این موضوع قرار است امروز در کمسیون اقتصادی مجلس بررسی شود. لذا در این رابطه گفتگویی با حجت الاسلام و المسلمین سید ناصر موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی انجام شده است.

افزایش حقوق راه جلوگیری از فساد نیست

موسوی لارگانی ضمن ابراز اعلام مخالفت خود با این موضوع گفت: این لایحه هنوز تصویب نشده است و بنده به طور علنی با این موضوع مخالفت کرده ام. موافقان این لایحه بدین نحو توجیه می کنند که اگر حقوق مکفی به کارکنان سازمان مالیات داده شود دیگر کارکنان این سازمان از جایگاه خود سوء استفاده اقتصادی نخواهند کرد. در حالی که افزایش حقوق نمی تواند سد و مانعی برای زمینه های ایجاد فساد اداری باشد. زیرا که انسان خصوصا از لحاظ مالی هیچ گاه قانع نمی شود.

وی افزود: حتی در روایات اسلامی هم آمده است که اگر کسی رودخانه ای از طلا داشته باشد، آرزو می کند که ای کاش رودخانه ای هم از نقره داشتم که اگر آن را داشتم چقدر برایم بهتر بود. یعنی انسان حریص است و قانع نمی شود.

گلایه مندی کارکنان سازمان های دیگر پیامد مستثنی شدن قوانین پرداخت حقوق است

موسوی لارگانی درباره پیامدهای مستثنی شدن حقوق کارکنان سازمان امور مالیاتی گفت: اگر برای دریافت حقوق بین کارکنان سازمان مالیات و دیگر نهادها تفاوت گذاشته شود، موجب اعتراض و گلایه مندی کارکنان دیگر نهادها خواهد شد. کما اینکه این گلایه مندی هم اکنون نیز وجود دارد. مثلا در مورد تفاوت حقوق معلمان و کارکنان صنعت فولاد  و یا تفاوت حقوق وزارتخانه ای خاص با سایر بخش ها اعتراضاتی شنیده می شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.