۰۲ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۷۱۲۵ ۲۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۵دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ضمن پیش بینی تولید ۲۵ میلیون تنی سبزی و صیفی در کشور طی سال جاری اعلام کرد: تکمیل زنجیره تولید و عرضه محصولات، مهمترین برنامه این وزارتحانه به منظور کاهش مشکلات این بخش است.

به گزارش مقاومتی نیوز مهندس حسین اصغری مدیرکل دفتر محصولات علوفه ای و جالیزی معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ۲۰ خرداد ماه اعلام کرد: پیش بینی می شود در سال زراعی جاری بیش از ۲۵ میلیون تن سبزی و صیفی در کشور تولید شود.

وی ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: بر اساس برآوردی که از نیاز صادراتی، صنایع فرآوری و تازه خوری داشتیم، سطوح زیر کشت محصولات سبزی و صیفی در فصول زمستان، بهار، تابستان و پاییز مشخص و به تفکیک به استان های کشور ابلاغ شده است.

مهندس حسین اصغری رعایت برنامه های ابلاغی کشت محصولات سبزی و صیفی توسط کشاورزان را کلید موفقیت در امر تولید و جلوگیری از ضرر و زیان در حوزه عرضه و فروش دانست و گفت: اگر کشاورزان، این سطوح ابلاغی را در استان ها رعایت نکنند، بازار دچار مازاد تولید می شود و ضرر آن نیز متوجه خود آنها خواهد شد.

تشکیل زنجیره تولید تا عرضه محصولات اولویت نخست وزارت کشاورزی 

اصغری ارتقای بهره وری آب در تولید محصولات سبزی و صیفی در فضای باز و توسعه ساختارهایی برای بازار این محصولات را از برنامه های این دفتر در سال جاری عنوان کرد.

وی گفت: بسیاری از تنش ها در حوزه سبزی و صیفی به علت نبود مشتری نیست بلکه مربوط به ساختار بازار است و از این رو تشکیل زنجیره تولید از ابتدا تا انتهای کار یعنی عرضه و صادرات از مهمترین پی گیری های وزارت جهاد کشاورزی است.[۱]

تکمیل قانون تمرکز با اصلاح ساختارهای متناقض با وظایف وزارت کشاورزی

گفتنی است وزارت جهاد کشاورزی طی سال های اخیر با اجرای قانون تمرکز وظایف بازرگانی، مسئول تنظیم بازار محصولات کشاورزی شده است.

این مسئولیت که تا پیش از سال ۱۳۹۱ در اختیار وزارت بازرگانی قرار داشت با تصویب قانون تمرکز به صورت قانونی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است، اما همچنان علیرغم دستاوردهای بسیار مناسب اجرای این قانون، ساختارهای مرتبط با بازار محصولات کشاورزی مورد اصلاح قرار نگرفته است.

به طوری که همچنان وزارت صنعت به دلیل وجود ساختارهای غلط و متناقض با قانون تمرکز، اقدام به اتخاذ تصمیماتی برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی می کند که این موضوع به ضرر مصرف کنندگان و تولیدکنندگان تمام می شود.

به طور قطع حمایت های ویژه وزارت جهاد کشاورزی برای تشکیل زنجیره تولید تا عرضه محصولات غذایی قابل تقدیر است و نتایج قابل قبولی طی سال‌های گذشته داشته و منجر به رشد ۲۱ درصدی تولید محصولات کشاورزی شده است.

پینوشت:

[۱] وزارت جهاد کشاورزی کد خبر: ۹۱۶۸۲جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.