۲۵ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۶۹۱۲ ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۸ کارشناس: حسین عبداللهی درآباد دسته : دولت و حاکمیت, گزارش خارجی, مالیات بر عایدی سرمایه
۰

کشور فرانسه سقف مالیات بر عایدی سرمایه خود را ۴۲.۲ درصد قرار داده است؛ خانه اصلی افراد معاف از پرداخت این مالیات بوده اما خانه های دوم به بالا مشمول تمام مالیات تا ۶ سال خواهند بود. بعد از طی این مدت زمانی، معافیت‌هایی بر این املاک اعمال می‌شود به طوری که یک خانه بعد از ۳۰ سال نگهداری، از پرداخت کل مالیات معاف خواهد شد.

به گزارش مقاومتی نیوز در فرانسه نيز مانند ديگر كشورها، به منظور کاهش سوداگری و تنظیم بازار، مالیات بر عایدی سرمایه هنگام نقل و انتقال املاك از فروشنده اخذ مي‌شود. تفـاوت قيمت خريد و قيمت نهايي فروش (سود فروش) مبناي مالياتي CGT است. از فروشندگان، مالیاتی به میزان 36.2 درصد دریافت می‌شود که شامل مالیات بر عایدی سرمایه با نرخ 19 درصد به اضافه 17.2 درصد هزینه‌های اجتماعی است.

سقف ۶ درصدی مالیات اضافی بر سودهای بالای ۲۵۰ هزار یورو در معاملات املاک

لازم به ذکر است در فرانسه نیز مانند اغلب کشورهای دیگر خانه اول و مصرفی افراد از مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند. همچنین از اول ژانویه ۲۰۱۳ علاوه بر نرخ مالیات بر عایدی سرمايه، مالیات بر سودهای بزرگ حاصل از فروش ملک نیز برای دریافت از فروشندگان در نظر گرفته شده است. به این ترتیب که سود بین ۵۰ هزار تا ۱۰۰ هزار یورو باید ۲ درصد و سودهای بالای ۲۵۰ هزار یورو، ۶ درصد بیش‌تر از نرخ پایه (36.2 درصد) مالیات پرداخت کنند.

البته باید به این نکته اشاره کرد که اگر دو نفر با یکدیگر در یک ملک شریک باشند و با فروش ملک ۹۹ هزار یورو سود حاصل آن‌ها شده باشد به دلیل آن‌که سهم هر کدام 50 درصد است بنابراین مشمول مالیات بر اضافه سود نخواهند شد؛ زیرا از حداقل 50 هزار یورو برای هر نفر کمتر خواهد بود.

Untitllled - اخذ مالیات از سود فروش مسکن در فرانسه تا سقف 42 درصد

بنابراین با توجه به مالیات بر سودهای بزرگ، در مجموع افرادی که خانه دوم به بعد خود را با سود بیش‌ از 250 هزار یورو بفروش برسانند، مشمول مالیات تا سقف 42.2 درصد خواهند شد که منجر به تنظیم و کنترل بازار املاک می‌شود.

مالکان ۸ ماه فرصت معرفی خانه اصلی خود را دارند

همان‌طور که ذکر شد خانه‌های اول و اصلی معاف از پرداخت مالیات هستند؛ اما به شرطی که این خانه به عنوان محل اقامت دائم و واقعی در زمان فروش مورد استفاده قرار گرفته باشد.

به منظور اجرای این قانون به مالکان ۸ ماه فرصت داده می‌شود تا خانه اصلی خود را معرفی کنند. البته کسانی که در این مدت همسرشان فوت می‌کند یا به دلیل مأموریت شغلی باید جابه جا شوند از این قانون مستثنی خواهند بود.

معافیت مالیاتی پس از ۳۰ سال نگهداری از ملک و عدم فروش آن

خانه‌های دوم به بعد در صورت خرید و فروش طی کمتر از 6 سال مشمول تمام مالیات می‌شوند؛ اما با گذشت 6 سال برحسب زمان مالکیت، مشمول تخفیفاتی خواهند شد. به اینصورت که در صورت معامله بین 6 تا 21 سال تخفیف 6 درصدی در هر سال را دریافت می‌کنند و درصورتی‌که بیش از 21 سال افراد مالک خانه باشند و از این مدت به بعد آن را به فروش برسانند، 4 درصد تخفیف مالیاتی دریافت خواهند کرد.

علاوه بر این در سال ۲۰۱۸ میزان مالیات هزینه‌های اجتماعی 15.5 درصد به 17.2 افزایش یافت. به دلیل آنکه این مالیات با CGT به‌طور همزمان اخذ می‌شود بر آن نیز تخفیفاتی در نظر گرفته شده است که عبارتند از:

  • برای ۵ سال اول مالک هیچ مزایایی دریافت نخواهد کرد
  • بین ۶ تا ۲۱ سال مالکیت، مشمول تخفیف ۱.۶۵ درصد به ازای هر سال
  • برای ۲۲ سال مالکیت، مشمول ۱.۶۰ درصد تخفیف تنها در این سال
  • بین ۲۳ تا ۳۰ سال مالکیت، مشمول تخفیف ۹ درصد به ازای هرسال خواهد شد.

بنابراین با توجه به مطالب بیان شده خانه‌های دوم به بعد پس از 20 و 30 سال نگهداری به ترتیب مشمول معافیت‌های 100 درصدی در مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات هزینه‌های اجتماعی خواهند شد. به عبارت دیگر در صورت فروش ملک بعد از 30 سال نگهداری، هیچ مالیات بر عایدی توسط مالک پرداخت نمی‌شود.

املاک با قیمت کمتر از ۱۵ هزار یورو از مالیات CGT معاف هستند

همچنین درصورتی‌که قیمت فروش ملک کم‌تر از 15 هزار یورو باشد، نیازی به پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه‌ توسط فروشنده نیست، حتی اگر مالک از این معامله سود کند. البته این تخفیف به ازای هر فرد مالک اعمال می‌شود بدین معنا که اگر یک ملک دو مالک داشته باشد قیمت کم‌تر از 30 هزار یورو معاف است.

منبع: https://www.french-property.comجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.