۲۵ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۶۹۰۲ ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲ کارشناس: صادق احمدی دسته : فرهنگ و گفتمان, گزارش تحلیلی
۰

اجرای ۱۳۲ هزار پروژه عمرانی خرد روستایی، اعزام بیش از ۶۸ هزار گروه پزشکی، ساخت بیش از ۱۰ هزار مدرسه و بسیاری دیگر از طرح‌های آموزشی و فرهنگی دستاورد نهاد مردمی بسیج سازندگی بوده که در سال ۷۹ در ایران تأسیس و شروع به کارکرده است.

به گزارش مقاومتی نیوز از سال ۱۳۷۹ گروه‌های جهاد سازندگی در ایران شروع به کارکرده‌اند و تاکنون موفقیت‌های زیادی در رفع محرومیت از مناطق فقیر کشور داشته‌اند.

بر اساس این گزارش تاکنون ۸۸۰۰ گروه سازندگی مردمی در کشور تشکیل‌شده است که بیش از 100 هزار پروژه عمرانی و خدمت‌رسانی را طراحی و اجرا کرده‌اند و با گسیل سالانه هزاران دانشجوی پزشکی و کشاورزی به روستاها کمک بسیاری به امر بهداشت و کارآفرینی روستایی نموده‌اند.

کوتاه‌مدت و زودبازده بودن طرح‌های جهادی، فراگیر و گسترده بودن، نداشتن پیچیدگی‌های تخصصی و نیز عمومی و عام‌المنفعه بودن از ویژگی‌های طرح‌های بسیج سازندگی است که موجب رونق و کارآمدی این ایده در جمهوری اسلامی ایران شده است.

هویت بسیج سازندگی

بسیج سازندگی نهادی است که از سال ۱۳۷۹ برای خدمت‌رسانی به روستاها و مناطق محروم کشور با استفاده از توان و ظرفیت‌های جوانان و داوطلبان حرکت‌های جهادی تشکیل‌شده است.

این نهاد با تشکیل گروه‌های جهادی از دانش جویان، دانش آموزان و سایر اقشار اقدام به طراحی و ساخت‌وساز مسکن، مسجد، کارگاه و سایر اقدامات خرد عمرانی برای مناطق محروم کشور می‌کند و با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی بهداشت و درمان به امر طبابت و آموزش بهداشتی در مناطق مستضعف می‌پردازد.

همچنین علاوه بر اقدامات فوق راه‌اندازی صنایع کوچک و توانمندسازی روستائیان و مستضعفین برای کارآفرینی و رونق کسب‌وکار از فعالیت‌هایی است که در سال‌های اخیر این نهاد عهده‌دار آن‌ها شده است.

روند شروع سازندگی و محرومیت‌زدایی

بسیج سازندگی از سال ۷۹ با دستور رهبر انقلاب برای شكوفایی استعدادهای ذخیره‌شده در جوانان این سازمان باهدف استفاده از نیروی نشاط جوانان برای سازندگی كشور در اوقات فراغت شروع به کار کرد. اولین فعالیت‌های سازمان بسیج سازندگی با استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی داوطلب در سطح کشور شکل گرفت.

این گروه‌ها با اعزام به مناطق محروم کشور به امر سازندگی و آموزش عمومی در مناطق هدف می‌پرداختند. در سال‌های ابتدایی تشکیل گروه‌های جهادی، انتشار اقدامات سازندگی و محرومیت‌زدایی کارکرد فرهنگ‌سازی به خود گرفت و موجب حضور بخش وسیعی از دانش جویان، طلاب و دانش آموزان در سال‌های بعد را داشت.

اقدامات محرومیت زدای انجام‌شده در سال‌های گذشته

در طول سال‌های گذشته و از آغاز فعالیت در سال 1379، بسیج سازندگی توانسته است با تشکیل بیش از 8800 گروه جهادی مردمی، در حدود 133 هزار پروژه موردنیاز روستایان را به‌واسطه‌ی جمعیت جهادگر آغاز کرده و به پایان برساند.

در عرصه بهسازی و بازسازی مدارس، بیش از یک‌میلیون و 658 هزار و 196 نفر روزكار به همراه 3 هزار و 171 نفر از معلمان و مربیان فرهنگی و داوطلب بسیج فرهنگیان در زمینه مرمت، بهسازی و زیباسازی مدارس كشور وارد عمل شده و تاكنون 10 هزار و 51 مدرسه را تكمیل و تحویل داده‌اند.

بسیج سازندگی در سال‌های اخیر موفق شده تا به‌واسطه‌ی نیروهای جهادگر و مشارکت بسیاری از اهالی روستاها واحدهای کوچک تولیدی را در مناطق روستایی راه‌اندازی کرده و به اشتغال روستا کمک کند.

حضور ۱۵ میلیون نفر روز از سال ۷۹ تاكنون از جوانان دانشجوی رشته‌های مرتبط با امور آبخیزداری، تولید نهال، بوته کاری، کپه کاری، كاشت نهال مرتعی، احداث كانال آب‌رسانی و جمع‌آوری محصولات كشاورزی و زراعی در اردوهای سازندگی گام‌های بزرگی بوده که در راستای محرومیت‌زدایی برداشته‌شده است.

اعزام بیش از ۶۸ هزار مورد گروه‌های پزشکی به مناطق محروم، ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای، اقتصاد مقاومتی، مشاغل خانگی و طرح‌های صنایع تبدیلی، برگزاری سالانه حدود ۹۰۰ نمایشگاه عرضه محصولات مقاومتی، معرفی بیش از ۳ هزار نخبه در حوزه تولید از طریق رسانه‌‌‌ها، اهداء 6275 کانکس به زلزله‌زدگان و امدادرسانی به آنان از دیگر خدمات بی‌شماری بوده است که گروه‌های سازندگی در سال‌های اخیر برای مناطق محروم کشور انجام داده‌اند.

کمک به بهینه‌سازی مخارج دولت

اقدامات گروه‌های بسیج سازندگی علاوه بر آنکه کمک فراوانی به عمران و آبادانی بخش روستایی و محروم کشور نموده است، با شناسایی مشکلات این مناطق و طراحی اقدامات ابتدایی و بعضاً نهایی توانسته است بخش زیادی از هزینه‌های پنهان دولت را کاهش دهد و از این منظر فرصت بسیار خوبی را برای بهینه‌سازی مخارج دولت و افزایش واقعی تولید ناخالص داخلی فراهم کند.

فعال‌سازی ظرفیت‌های جوانان در همه بخش‌ها

بسیج سازندگی با گذشت ۸ سال از فعالیتش در همه عرصه‌ها اعم از آموزشی، بهداشتی، فنی و حرفه‌ای، خدمات‌رسانی، عمرانی، مرمت، بهسازی و زیباسازی مدارس واردشده است و این امر به سبب آن است که داوطلبان حضور در اردوهای جهاد سازندگی طیف وسیعی از جوانان در رشته‌ها و تخصص‌های مختلف بوده است.

در اردوهای جهادی دانشجویان پزشکی به امر طبابت در روستاها و مناطق محروم می‌پردازند، مهندسین عمران و معماری به طراحی و اجرای ساخت‌وسازها می‌پردازند، مهندسین کشاورزی به توانمندسازی روستائیان برای راه‌اندازی بنگاه‌های اقتصاد روستایی کمک می‌کنند، حجم زیادی از داوطلبان به کارگری ساده در امور عمرانی و ساخت‌وساز مشغول‌اند و بانوان نیز به آموزش و فرهنگ‌سازی در مناطق کم‌بهره کشور فعالیت می‌کنند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.