۲۶ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۶۸۳۸ ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۹ کارشناس: عبدالله فروتن دسته : غذا و کشاورزی, گزارش خارجی, مدیریت آب
۰

جنگل ها و دیگر زیرساخت های طبیعی همچون مراتع، رودخانه ها و تالاب ها، بهترین ابزار برای مدیریت منابع آبی هستند. بسیاری از شهرهای جهان از جمله نیویورک با احیای جنگل ها، علاوه بر استفاده از مزایای بی شمار سرمایه گذاری در زیرساخت های طبیعی، توانسته اند از هزینه های هنگفت تامین منابع آبی خود رهایی یابند.

به گزارش مقاومتی نیوز سد کریبا در شرق آفریقا به دلیل کمبود شدید بارندگی تقریبا از آب خالی شده است. سفره های آب زیرزمینی در سائوپائولو به شدت کاهش یافته اند و سیلاب های فصلی در بسیاری از مناطق جهان از جمله انگلستان، تایلند و تگزاس ویرانی های زیادی به بار آورده اند.

این موارد صرفا به عنوان یک اتفاق و رویداد ساده تلقی نمی شوند بلکه باید آن ها را به عنوان نمونه ای از طرح های شکست خورده توسعه آب و فاضلاب در مقابل تغییرات شدید آب و هوایی به حساب آورد.

حفاظت از جنگل ها و سفره های زیر زمینی با کمک مالی مردم

به همین منظور در سراسر جهان رویکرد جدیدی نسبت به حفاظت از زیرساخت های طبیعی به منظور تامین منابع آبی و صرف جویی در آن ها با کمک مالی مردم شکل گرفته است.

اکثر مردم به سدها، لوله ها انتقال آب و نیروگاه های تصفیه آب به عنوان زیرساخت های تامین منابع آب می نگرند. این در حالی است که زیرساخت های طبیعی مانند جنگل ها، مراتع، رودخانه ها، تالاب ها نیز با تصفیه و تنظیم آب و حائل شدن در برابر سیلاب چالش های مدیریت منابع ابی را به حداقل می رسانند.

جنگل ها؛ زیرساخت طبیعی برای تامین منابع آبی

جنگل ها در برابر تغییرات شدید آب و هوایی مقاومت زیادی نشان می دهند و با استفاده از ریشه های محکم درختان موجود در جنگل، آب های سطحی ناشی از بارندگی که از حوضه های آبخیز سرازیر می شوند، در دل خود نفوذ می دهند.

همچنین جنگل ها به عنوان یکی از زیرساخت های طبیعی تامین منابع آب به تصفیه آب های زیر زمینی و جلوگیری از سیلاب ها و رواناب های فصلی کمک شایانی می کنند؛ چراکه آن ها می توانند مانند یک اسفنج عمل کنند به طوری که آب باران را بمکند و از خطرات سیلاب ها برای مردم و مزارع پایین دست خود بکاهند.

علاوه بر این جنگل ها نقش بسزایی در غنی سازی خاک و جلوگیری از فرسایش آن ایفا می کنند. به همین دلیل بقای بسیاری از مردم جهان به احیای جنگل ها وابسته است. ترکیب اشکال طبیعی و زیرساخت های طبیعی(به عنوان مثال احیای جنگل ها) می تواند مزایایی زیادی برای تامین منابع آبی داشته باشد.

این روش ترکیبی در اکثر موارد مزایایی همچون صرفه جویی در هزینه ها، افزایش طول عمر زیرساخت های طبیعی، بهبود کیفیت آب و هوا، کاهش انتشار کربن، حفاظت از زیستگاه های طبیعی و اشتغال در روستاها را درپی داشته است.

صرفه جویی ۱۰ میلیارد دلاری نیویورک در تامین منابع آبی با احیای جنگل ها

پروژه های مربوط به زیرساخت ها تامین منابع آب(آبخیزداری، احیای جنگل ها و…) اغلب توسط مردم محلی تامین مالی می شود. آن ها می توانند علاوه بر بهره بردن از مزایای بی شمار این زیرساخت ها مانند جنگل، از آن ها برای ایجاد زیستگاه های طبیعی و مکان های تفریحی استفاده کنند.

هر چند تامین مالی زیرساخت های طبیعی به منظور تامین منابع آبی به راحتی امکانپذیر نیست ولی سرمایه گذاری در این زیرساخت ها می تواند به کاهش سایر هزینه های مردم محلی منجر شود. در اواخر دهه ۱۹۹۰، مسئولین شهر نیویورک برای حفاظت از جنگل هایی که سبب تامین آب شرب آن ها می شد، ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری کردند. این امر به آنها این اجازه را داد که از ساخت یک نیروگاه تصفیه آب با هزینه ۸ تا ۱۰ میلیارد دلاری صرف نظر کنند.

شهرهای دیگری که در زیرساخت های طبیعی خود سرمایه گذاری کرده اند، موفقیت های مشابهی را به دست آورده اند: شش شهر دیگر آمریکا با مدیریت صحیح جنگل ها و احیای آن ها توانستند از هزینه های ۶ میلیاردی تصفیه آب رهایی یابند.

منابع:

موسسه منابع طبیعی جهانی

wri.orgجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.