۰۱ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۶۷۹۰ ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۵ کارشناس: میرهادی رهگشای دسته : تجارت و ارز, گزارش خارجی
۰

آمریکا قصد دارد از ابزارهای تجاری خود برای همراه نمودن اتحادیه اروپا در تحریم ایران بهره برداری نماید. در همین راستا سفیر آمریکا در آلمان به کشورهای اروپایی اطلاع داده است چنانچه بخواهند از افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم آمریکا به طور دائم معاف شوند، باید در تحریم ایران به طور جدی همراهی کنند. جریمه و تحریم شرکت های اروپایی که با ایران همکاری می کنند، گام بعدی آمریکا برای همراه نمودن اروپاست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی دولت آمریکا در طول یک سال اخیر نشان داده است که از ابزارهای تجاری در راستای دستیابی به اهداف سیاسی خود استفاده می کند.

یکی از اهداف سیاسی آمریکا که به طور صریح از سوی دولتمردان این کشور عنوان شده است، تضعیف جایگاه منطقه ای ایران است. آمریکا قصد دارد با تحت فشار قرار دادن ایران از نظرهای اقتصادی، این کشور را به عقب نشینی در برنامه های موشکی و حضور در دیگر کشورهای منطقه مجبور نماید.

آمریکا به دنبال همراه کردن اروپا با ابزارهای تجاری

در همین راستا دولت آمریکا در ماه گذشته میلادی از توافق هسته ای ایران کنار کشید و اعلام کرد به زودی تحریم های همه جانبه ای را علیه این کشور وضع خواهد کرد. اما این کشور برای موفقیت در اعمال تحریم ها علیه ایران، به همراهی کشورهای اروپایی نیاز دارد.

از زمان انعقاد توافق هسته ای ایران، کشورهای اروپایی واردات نفت خود از این کشور را افزایش داده اند و یکی از مقاصد اصلی نفت این کشور محسوب می شوند. در زمینه سرمایه گذاری خارجی و مشارکت شرکت ها نیز کشورهای اروپایی توانسته اند به دستاوردهایی در زمینه تجارت با ایران دست یابند.

از این رو کشورهای اروپایی قصد ندارند به سادگی از مزایای تجارت با ایران و صادرات محصولات و خدمات خود به این کشور در ازای واردات نفت دست بکشند.

ابزارهای تجاری آمریکا برای قانع کردن اروپا

به همین دلیل آمریکا به استفاده از ابزارهای تجاری در متقاعد کردن اروپا روی آورده است. در ماه های اخیر آمریکا تعرفه واردات محصولات متعددی از جمله فولاد و آلومینیوم را افزایش داده است. کشورهای اروپایی نیز به طور جدی از این اقدام آمریکا انتقاد کرده اند.

اما مسئولین دولتی آمریکا به اروپا اعلام کرده اند برای معافیت دائم از افزایش تعرفه واردات آمریکا، باید با این کشور به مذاکره بنشینند و رضایت آمریکا را جلب نمایند. افزایش بودجه نظامی ناتو از سوی کشورهای اروپایی و همچنین تبعیت از نظر آمریکا در زمینه تحریم ایران، از جمله شروط آمریکا به منظور معافیت اروپا عنوان شده است.

در همین راستا ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان در مصاحبه ای عنوان کرده است که آمریکا می تواند با اتحادیه اروپا بر سر معافیت دائم این اتحادیه از افزایش تعرفه فولاد و آلومینیوم به تفاهم برسد؛ اما در مقابل اروپا نیز باید به طور جدی در زمینه تحریم ایران، آمریکا را همراهی کند.

اقتصاد اتحادیه اروپا به آمریکا وابسته است

برخی از کارشناسان عرصه تجارت جهانی معتقدند آمریکا نباید با متحدان خود از جمله اتحادیه اروپا جنگ تجاری به راه بیندازد و درپی دستیابی به اهداف سیاسی باشد. اما برخی دیگر نیز این اقدام دولت آمریکا را یک حربه هوشمندانه برای دست یابی به اهداف عنوان کرده اند.

وابستگی اقتصاد کشورهای اروپایی به تجارت با آمریکا، مسئله ای است که موجب شده است احتمال موفقیت آمریکا در استفاده از ابزارهای تجاری در سیاست بالا ارزیابی شود.

در حال حاضر از یک شغل از هر دو شغل در آلمان، به طور مستقیم به صادرات وابسته است. در این میان آمریکا نیز یکی از مقاصد اصلی صادراتی این کشور محسوب می شود. بنابراین کوچک ترین اختلالی در مسیر تجارت آلمان با آمریکا، عواقب سنگینی در زمینه اشتغال و رشد اقتصادی برای آلمان درپی خواهد داشت.

تحریم شرکت های اروپایی گام بعدی آمریکا

در حال حاضر آمریکا درپی آن است که از طریق مصالحه با اتحادیه اروپا، این کشورها را به همراهی با تحریم ایران مجاب نماید. اما در صورتی که در این امر موفق نباشد، گام عملی بعدی آمریکا تحریم شرکت های اروپایی که با ایران تجارت می کنند خواهد بود.

کارشناسان معتقدند این اقدام آمریکا به طور جدی از حضور بسیاری از شرکت های اروپایی در ایران و تجارت با این کشور جلوگیری خواهد کرد.

منبع: بلومبرگ