۰۱ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۶۳۹۵ ۰۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۰ کارشناس: میرهادی رهگشای دسته : تجارت و ارز, گزارش خارجی
۰

در آستانه یکسالگی تحریم قطر از سوی کشورهای عربی، این کشور واردات و فروش محصولات ساخت این کشورها را ممنوع اعلام کرد. در طول یکسال اخیر کشور قطر اقدامات متعددی را به منظور افزایش توان تولید داخلی و کاهش وابستگی به واردات، خصوصا در زمینه محصولات غذایی و کشاورزی در دستور کار قرار داده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی اقتصاد مقاومتی در سال گذشته میلادی کشورهای عربی به رهبری عربستان، کشور قطر را با تحریم های متعدد اقتصادی و تجاری مواجه کردند.

اقدام علیه امنیت ملی، بهانه کشورهای عربی در تحریم قطر

این کشورها معتقد بودند اقدامات قطر امنیت ملی آن ها را با مشکلاتی مواجه کرده است و از این رو می توانند با زیر پا گذاشتن قوانین تجارت جهانی، علیه قطر اقدام نمایند.

در جریان این تحریم ها کشورهای عربستان، امارات، بحرین و مصر به تعاملات تجاری خود با قطر پایان دادند و استفاده این کشور از بنادر خود را نیز ممنوع اعلام کردند.

کمبود محصولات غذایی مهم ترین مشکل قطر بعد از تحریم ها

تحریم های تجاری و اقتصادی کشورهای عربی در کوتاه مدت مشکلات گسترده ای را در قطر ایجاد کرد که مهم ترین آن کمبود محصولات غذایی و اساسی بود.

در آن زمان کشور قطر بخش زیادی از محصولات غذایی مورد نیاز خود را از طریق مرز زمینی با کشور عربستان تأمین می کرد و قطع روابط با این کشور، به کمبود گسترده محصولات غذایی در کوتاه مدت منجر شد.

اما در ادامه این کشور توانست با همکاری کشورهای ترکیه و ایران، نیازهای اساسی خود را از طریق این کشورها و مرزهای آبی خود تأمین نماید.

ایستادگی و تقویت توان داخلی راهکار اصلی قطر در مقابله با تحریم ها

وابستگی گسترده قطر به کشورهای عربی و به طور خاص عربستان و امارات موجب شده بود این کشورها بتوانند با تحریم قطر ضربات اقتصادی گسترده ای به اقتصاد این کشور وارد نمایند. از این رو این کشورها قصد داشتند با تحریم اقتصادی خواسته های خود را به دولت این کشور تحمیل نمایند.

اما کشور قطر با وجود مشکلات ناشی از تحریم ها، تصمیم گرفت به جای پذیرش درخواست های آن ها، به سمت ایجاد روابط اقتصادی جدید با دیگر کشورها همچون ایران و ترکیه و همچنین تقویت توان تولید داخلی گام بردارد.

اقدامات قطر در راستای افزایش توان تولید در یک سال اخیر

این رویکرد قطر موجب شد در طول یکسال اخیر نرخ رشد اقتصادی این کشور بالاتر از دیگر کشورهای عربی، که این کشور را تحریم کرده اند باشد.

قطر همچنین اعلام کرده است قصد دارد به قطر جذب سرمایه گذاری های خارجی در منطقه تبدیل شود و شرایط را برای تبدیل شدن به مرکز فعالیت های شرکت های فعال در ایران، عراق، ترکیه و پاکستان فراهم نماید.

به طور خاص در بخش کشاورزی و مواد غذایی کشور قطر در طول یک سال اخیر اقدامات گسترده ای در راستای افزایش توان تولید داخلی و کاهش وابستگی به واردات برداشته است.

تحریم متقابل اقدام قطر در آستانه یکسالگی تحریم ها

اکنون که یک سال از اجرایی شدن تحریم ها از سوی کشورهای عربی می گذرد، کشور قطر توانسته است با پوشش نیازهای خود از طریق روش های جایگزین و افزایش تولیدات داخلی، به طور کامل از تجارت با این کشورها بی نیاز شود.

به همین منظور در آستانه یک سالگی تحریم ها دولت قطر فروش محصولات ساخت ۴ کشور عربستان، امارات، بحرین و مصر را در فروشگاه های این کشور ممنوع اعلام کرده است.

وزارت اقتصاد قطر طی بیانیه ای از فروشگاه ها درخواست کرده است که از فروش این کالاها خودداری کنند. طبق اعلام وزارت اقتصاد قطر، بازرسان این وزارتخانه در بازدیدهای دوره ای عدم فروش محصولات ساخت این ۴ کشور را مورد نظارت قرار خواهند داد.

مردم و فروشگاه های قطری نیز از این اقدام دولت استقبال کرده اند و در این زمینه با دولت همراه شده اند؛ چراکه این اقدام را در راستای تأمین بهتر منافع ملی خود می دانند.

منبع: بلومبرگجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.