۰۶ فروردین ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۵۷۷۲ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۵دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

طی سال های اخیر تعداد خانه‌های خالی رشد چشمگیری داشته و میزان سرمایه راکد در این بخش به بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار رسیده است. ایجاد سامانه املاک برای اخذ مالیات از این نوع خانه ها در دستور کار وزارت راه دارد؛ راه اندازی این سامانه می تواند منجر به تنظیم بازار و بهبود شرایط اجاره شود.

به گزارش مقاومتی نیوز حمیدرضا عظیمیان معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه سامانه جامع املاک و نقل‌ و انتقالات در مرحله طراحی قرار دارد، اظهار کرد: اجرایی شدن این سامانه زمان‌ بر است و ما تمامی تلاش خود را برای راه‌اندازی هر چه سریع‌تر این سامانه با استفاده از نیروهای متخصص به کار گرفته‌ایم.

بهبود وضعیت بازار اجاره با اجرای مالیات بر خانه خالی

وی ادامه داد: با راه‌اندازی این سامانه میزان خانه‌های خالی موجود در کشور کاهش می‌یابد که نقش مؤثری در بهبود وضعیت بازار رهن و اجاره خواهد داشت.

مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: با کاهش نرخ سود بانکی و افزایش مدت زمان بازپرداخت تسهیلات، میزان رونق در بازار مسکن دو چندان می‌شود[۱].

صاحب خانه شدن پرهزینه، نگهداری ملک کم هزینه

گفتنی است در سال‌های اخیر نبود یک سیستم اطلاعاتی از بازار املاک موجب آشفتگی حوزه مسکن شده است. افزایش ۳۰ درصدی قیمت مسکن و ۱۰ درصدی اجاره‌بها طی یک سال اخیر نمونه‌ای از این بی‌نظمی‌ها است.

رشد شديد خانه خالی، از هزينه کمِ نگهداری دارايی ملکی در کشور نشأت می‌گیرد. در ايران، به همان اندازه که صاحب‌خانه شدن سخت است، هزينه نگهداری ملک، بسیار پایین و آسان است؛ این شرایط موجب شده تعداد خانه‌های خالی در کشور در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۵ معادل ۵۵ درصد رشد داشته باشد و از حدود ۱.۶ میلیون واحد مسکونی به حدود ۲.۶ میلیون واحد مسکونی برسد.

در واقع می توان گفت عدم اجرای قانون ماليات بر خانه‌های خالی باعث احتکار و راکد شدن ۲۰۰ میلیارد دلار و عدم گردش آن در بخش‌های توليدی کشور شده است.

خروج بخش مسکن از رکود نیازمند راه‌اندازی سامانه ملی املاک و اسکان

در چنین شرایطی وضع ماليات بر خانه‌های خالی منجر به آزادسازی سرمایه‌های منجمد در اقتصاد کشور خواهد شد اما تاکنون توجه مناسبی به آن نشده است.

باید خاطرنشان کرد شبیه به این سامانه در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه وجود دارد که با ثبت اطلاعات ملکی افراد بازار املاک و مستغلات را کنترل می‌کنند. برای مثال در کشور انگلیس و دانمارک با راه‌اندازی ثبت اطلاعات ملکی تعداد خانه‌های خالی به ترتیب به ۳ و ۵ درصد رسیده است.

پینوشت:

[۱] باشگاه خبرنگاران جوان کد خبر: ۶۵۲۹۸۸۴جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.