۲۹ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۵۷۶۳ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹دسته : گزارش خارجی, نفت و انرژی
۰

با خروج آمریکا از برجام انتظار می رود تحریم فروش نفت ایران بار دیگر اجرایی شود. در این میان تلاش کشورها برای دریافت معافیت از آمریکا همچون سال ۲۰۱۲، مخالفت و عدم همراهی کشورهایی همچون چین و هند با تحریم نفتی ایران، امکان حل و فصل مسائل بیمه ای در انتقال نفت با کشورهای اروپایی و اصلاح نظام پرداخت پول نفت می تواند به ایران در کاهش اثرگذاری تحریم های آمریکا یاری نماید.

به گزارش مقاومتی نیوز برای بزرگترین خریداران نفت جهان، وضع تحریم های آمریکا علیه ایران موضوع جدید و تجربه نشده ای نیست. در اوایل دهه جاری میلادی، قبل از آنکه بازار نفت با مازاد عرضه مواجه شود و پیش از آنکه صادرات نفت شیل آمریکا به همه نقاط جهان شروع شود، پالایشگاه های آسیایی با تحریم های غرب علیه برنامه هسته ای ایران مواجه بودند.

اما در این مدت مشتریان نفت ایران با استفاده از معافیت ها و روش های پرداخت و حمل مبتکرانه توانستند خرید نفت از ایران را حتی در دوره دشوارترین تحریم های غرب نیز ادامه دهند. در ادامه به برخی از مواردی که می تواند به ایران در تداوم روند فروش نفت کمک نماید اشاره می شود.

معافیت برخی کشورها از تحریم خرید نفت ایران

مشتریان نفتی ایران در آن سال ها اجازه نداشتند پول نفت خریداری شده از ایران را از طریق سیستم مالی آمریکا پرداخت نمایند. با این حال دولت آمریکا به کشورهایی که خرید نفت خود از ایران را به میزان قابل توجهی کاهش می دادند، معافیت هایی را اعطا می کرد. کشورهای چین، هند و کره جنوبی موفق شده بودند از این معافیت ها برخوردار شوند.

بعد از اعلام خروج ترامپ از برجام نیز برخی کشورها قصد دارند در این زمینه با آمریکا مذاکره نمایند. به طور مثال ژاپن یکی از اولین کشورهایی است که مقامات آن اعلام کردند قصد دارند در زمینه خرید نفت از ایران از آمریکا معافیت بگیرند.

بزرگترین واردکنندگان نفت جهان مخالفت تحریم نفتی ایران هستند

کشورهایی نظیر چین (بزرگترین وارد کننده نفت جهان) و هند (پرشتاب ترین مصرف کننده نفت جهان) در دور قبلی تحریم ها، بارها مخالفت خود را با اقدامات آمریکا که آنها را ناگزیر می ساخت خرید نفت از ایران را کاهش دهند ابراز داشتند.

هرچند ممکن است کشورهایی نظیر چین، هند و ترکیه با اقدام جدید آمریکا مخالفت کنند و سطح خرید نفت خود از ایران را کاهش ندهند، اما متحدان آمریکا از جمله ژاپن و کره جنوبی احتمالا به دلیل وابستگی امنیتی به این کشور از تحریم ها تبعیت خواهند نمود.

تمایل به مخالفت با تحریم ها و اصرار به خرید نفت از ایران احتمالا این بار قوی تر خواهد بود، زیرا به دلیل اقدامات ترامپ، اختلافات تجاری کشورها با آمریکا اکنون بیشتر از دوره اوباماست. ضمن اینکه اقدام آمریکا در خروج از برجام اقدامی یکجانبه بوده و مانند دوره قبل از همراهی سایر کشورها برخوردار نیست.

بهبود شرایط فروش نفت راهکار ایران به منظور جلب نظر خریداران آسیایی

در حالی که قیمت نفت به بالاترین رقم ها از سال ۲۰۱۴ تاکنون رسیده، پالایشگاه های آسیایی ممکن است به رغم تحریم های آمریکا از هرگونه تخفیفی که ایران پیشنهاد می کند استقبال کنند.

ایران به مشتریان خود ۹۰ روز جهت پرداخت پول نفتش فرصت می دهد، که ۳ برابر مدت زمانی است که سایر تولید کنندگان به مشتریانشان می دهند. ایران همچنین در دور قبلی تحریم ها در خصوص نوع نفت و تاریخ بارگیری نفت با برخی پالایشگاه ها به صورت انعطاف پذیر رفتار می کرد.

کاهش احتمال بروز مشکلات بیمه ای به دلیل عدم تحریم ایران از سوی اروپا

یکی دیگر از مشکلات خریداران نفت ایران در سال ۲۰۱۲ این بود که به دلیل تحریم بیمه ای اتحادیه اروپا علیه نفتکش های ایران، حمل نفت ایران با مشکل مواجه شده بود.

کشورهایی نظیر هند و ژاپن برای دور زدن این تحریم ها بیمه های تحت حمایت دولت های خود را به این کشتی ها پیشنهاد کردند و کمک کردند تا صادرات نفت ایران ادامه پیدا کند. ضمن اینکه پالایشگاه ها از تانکرهای ایرانی برای دریافت نفت این کشور استفاده کردند.

در وضعیت فعلی به دلیل پایبندی اروپایی ها به برجام احتمالا مشکل بیمه تانکرها کمتر به وجود خواهد آمد.

اصلاح نظام پرداخت پول نفت مهم ترین راهکار ایران

یکی از مهم ترین مشکلات در مسیر فروش نفت ایران، تحریم استفاده از نظام دلاری آمریکاست. این مشکل حتی در طول سال های اخیر و پایبندی آمریکا به برجام نیز برطرف نشد و خروج این کشور از توافق هسته ای می تواند به تشدید آن بینجامد.

خریداران آسیایی به منظور دور زدن سیستم مالی آمریکا ممکن است از ارزهای غیردلاری برای پرداخت پول نفت ایران استفاده کنند. این پرداخت ها می تواند به ارزهای ملی یا از طریق بانک های خارجی که روابط نزدیکی با آمریکا ندارند انجام گیرد.

همچنین ممکن است اتحادیه اروپا برای حمایت از معاملات نفتی ایران، ارزهای غیردلاری را از طریق موسساتی نظیر بانک سرمایه گذاری اروپایی پیشنهاد نماید. خریداران هندی نفت ایران هم گفته اند تا زمانی که اتحادیه اروپا ایران را تحریم نکند می توانند پول نفت ایران را به یورو پرداخت نمایند.

اما با توجه به ماهیت روش پرداخت پول ایران به صورت یورویی، حتی در این صورت هم امکان کامل رصد نقل و انتقال پول نفت ایران از سوی آمریکا فراهم خواهد بود؛ در واقع صرف جایگزینی یورو با دلار در مبادلات نفتی ایران، تفاوت چندانی از نظر تحریم های مالی برای این کشور ایجاد نخواهد کرد.

منبع: بلومبرگجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.