۲۵ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۵۷۴۹ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

معاون موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی با اشاره به ثمرات ادغام بخش بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی گفت: تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی به ضرر بخش تولید است و طراحان احیای وزارت بازرگانی تز وابستگی به اقتصاد جهانی و واردات دارند.

دکتر مجتبی پالوج معاون موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با مقاومتی نیوز به انتقاد از اقدام دولت مبنی بر تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی پرداخت.

این کارشناس کشاورزی در این گفتگو با اشاره به دلایل ادغام بخش بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: سئوال فعلی ما از موافقان تفکیک وزارت بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی این است که دلایل ادغام بخش بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی چه بود؟!

وی تصریح کرد: در سال ۱۳۹۱ بعد از هزاران جلسه ی کارشناسی و بررسی مطالعات جهانی و داخلی، کارشناسان فعال در حوزه تصمیم گیری به این نتیجه رسیدند که مدیریت بازرگانی باید در اختیار مدیر تولیدکننده باشد.

معاون موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی اظهار داشت: خوشبختانه بعد از اجرای این طرح و تصویب قانون تمرکز بعد از گذشت ۴ سال نتایج آن برای همگان مشهود است.

اجرای قانون انتزاع عامل مهم پیشرفت کشاورزی در دولت یازدهم

پالوج ادامه داد: خوشبختانه مدیریت یکپارچه تولید و بازرگانی طی سال های گذشته بر سیاست حمایت از تولید ایرانی صحه گذاشت و در حال حاضر کسانی که به دنبال تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی هستند، تز وابستگی به اقتصاد جهانی دارند.

وی افزود: در سال های وجود وزارت بازرگانی سابق حدود ۲.۵ میلیون تن شکر وارد کشور می شد که طی سال های اخیر به موجب اجرای قانون تمرکز این میزان کاهش پیدا کرد و کشور در آستانه ی خودکفایی در تولید شکر قرار گرفته است.

افزایش ۶۰ درصدی تولید و کاهش ۳۷ درصدی واردات شکر نتیجه اجرای قانون تمرکز

مجلس در مقابل خواسته خلاف قانون دولت بایستد

معاون موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی در بخش دیگری از سخنان خود از تضاد لایحه تفکیک وزارتخانه ها با قانون برنامه ششم توسعه خبر داد و گفت: چرا مجلس لوایحی که دارای چنین نتایج مثبت و مشهودی است و در تضاد آشکار با قانون برنامه ششم توسعه است را رد نمی کند.

پالوج افزود: متاسفانه تصمیم گیران فعلی در کشور به جای بحث های کارشناسی اقدام به سیاسی کاری کرده اند و این موضوع آسیب جدی به بخش کشاورزی وارد خواهد کرد.

مغایرت لایحه تفکیک وزارتخانه ها با قانون برنامه ششم توسعه

لزوم حل مشکلات بخش بازرگانی وزارت جهاد کشاوزی توسط دولت و نمایندگان مجلس 

این کارشناس بخش کشاورزی در توصیه ای به نمایندگان مجلس گفت: به منظور کاهش مشکلات تنظیم بازار و تجارت محصولات کشاورزی بهتر است مسائل و دغدغه های فعلی وزارت جهاد کشاورزی در این موضوع بررسی شود.

وی اظهار داشت: در صورت کاهش مشکلات فعلی در بخش بازرگانی محصولات کشاورزی مسلما نتایج بهتری از اجرای این قانون را مشاهده خواهیم کرد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.