۲۶ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۵۶۷۹ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۵دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

حمزه نماینده مردم کهنوج با تاکید بر این که وزارت نیرو باید مسئولیت اجرای عملیات آبخیزداری را برعهده بگیرد، گفت: اجرای عملیات آبخیزداری بهترین منبع قابل اتکا برای تامین منابع آبی در بلندمدت است.

احمد حمزه نماینده مردم کهنوج در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون بهداشت در گفتگو با مقاومتی نیوز در خصوص وضعیت منابع آبی کشور گفت: با توجه به خشکسالی که در سال گذشته تمام مناطق کشور را در برگرفت لزوم مدیریت منابع آبی در کشور ضروری به نظر می رسد.

دو اقدام اساسی وزارت نیرو برای تامین منابع آبی

وی افزود: در حال حاضر تمام پروژه های وزارت نیرو برای تامین آب کشور حول دو محور می چرخد: اول پیدا کردن آب‌های ژرف و دستیابی به آن‌ها که البته نیازمند تکنولوژی پیچیده‌ای است به همین منظور این وزارتخانه قراردادهایی را با برخی از شرکت‌ها برای این کا منعقد کرده است و دوم شیرین کردن آب دریای عمان و خلیج فارس و انتقال آن به مناطق مرکزی کشور که این اقدام با پیشرفت قابل ملاحظه ای روبرو بوده است.

نماینده مردم کهنوج با انتقاد از بحث واردات آب به کشور گفت: با مدیریت صحیح و بهینه منابع آبی و اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در کشور به منظور تولید آب جدید نیازی به واردات آب نیست.

 اجرای عملیات آبخیزداری بهترین منبع اتکا برای تامین منابع آبی در بلند مدت است

حمزه افزود: اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری سبب تقویت سفره های زیر زمینی می شود و بهترین منبع قابل اتکا برای تامین منابع آبی در بلندمدت می باشد؛ لکن این بخش نیز باید جهت توسعه و تقویت منابع آبی از وزارت جهاد کشاوزی به وزارت نیرو انتقال یابد تا این وزارتخانه با تامین مالی متناسب با میزان آبخیزداری، به تامین منابع آبی کمک شایانی کند.

نماینده جنوب استان کرمان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که بیشترین حجم مصرفی آب در بخش کشاورزی است، گفت: در این بخش باید وزارت جهاد کشاورزی با آموزش کشاورزان و فعالیت‌های ترویجی استفاده از روش‌های قدیمی کشت را ممنوع و به منظور بهره وری در تولید روش‌های نوین کشت را جایگزین نماید.

حمزه در پایان افزود: در بخش صنعت نیز بیشتر کشورها صنایع خود را در کنار آب‌های ساحلی تاسیس می کنتد این در حالی است که بیشتر صنایع ایران در بخش مرکزی که فاقد آب کافی است بنا شده اند به همین منظور انتظار می رود از توسعه این صنایع در مرکز کشور جلوگیری شود.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.