۲۶ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۵۰۸۱ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۹دسته : گفتگو, نظام مالی
۰

معاون اداری و مالی انتشارات امیرکبیر با بیان اینکه بستر لازم برای شناخت سوابق اعتباری افراد در خصوص استفاده از چک وجود ندارد، گفت: انتشارات ما سند تجاری چک را تنها از آشنایان می پذیرد.

علیخانی معاون اداری و مالی انتشارات امیرکبیر در گفتگو با مقاومتی نیوز با بیان اینکه این انتشارات از چک در معاملات خودش استفاده می کند اظهار داشت: معمولا حدود ۱۰ درصد چک های دریافتی برگشت می خورد که مقدار کمی به حساب می آید. علت آن نیز این است که تنها با آشنایان همکاری داریم هرچند ممکن است یک تعداد از چک ها برگشت بخورد.

علیخانی ادامه داد: در صورت برگشت خوردن چک با صادرکننده تماس می گیریم. در اینجا دو حالت ممکن است رخ دهد: مبلغ را به حساب واریز می کند یا اینکه برای پاس شدن چک درخواست زمان می کند و به طور کلی سعیمان بر این است تا جای ممکن وارد مباحث قضایی نشویم.

عدم تقارن اطلاعات مشکل اصلی چک است

معاون ادارای و مالی انتشارات امیرکبیر با بیان مشکلات کارکرد چک در معاملات افزود: مشکل اصلی چک عدم امکان شناسایی افراد بد سابقه است و گرنه اشخاص معتبر اعتبار خود را به راحتی خدشه دار نمی کنند، هر چند ممکن است در اثر فراموشی یا وقوع شرایط بحرانی مجبور به برگشت زدن چک خود شود و لذا برای چک اولی ها می بایست کمی احتیاط کرد و اول اعتبارسنجی نمود و سپس چک را پذیرفت.

وی ادامه داد: ما معمولا از کسی که نمی شناسیم چک نمی پذیریم. دلیل آن هم به اقتصاد کتاب باز می گردد که در آن کتاب ها زمان می برد تا به فروش برسد به همین دلیل کتاب‌ها پس از چاپ به ناچار دوران خواب را می گذرانند برای مثال 100 عدد کتاب ممکن است 6 ماه برای فروش زمان برد. همین باعث شده که با افراد آشنا کار می کنیم. در صورتی که فرد جدیدی به ما مراجعه می کند بررسی می کنیم چند سال کتاب فروشی دارد، محل فروشش کجاست و فروشش چگونه است و در صورت تأیید شرایط با او با چک کار خواهیم داشت.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.