۲۵ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۹۶۶ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴دسته : فرهنگ و گفتمان, گفتگو
۰

دکتر رزاقی استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، واردات را یکی از پایه‌های فقر روستایی بیان کرد و افزایش بی رویه آن را عامل اصلی افزایش ضریب جینی و گسترش اختلاف طبقاتی دانست.

دکتر ابراهیم رزاقی دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با مقاومتی نیوز گفت: واردات عامل به هم خوردن آرامش و ثبات روستاها در تاریخ کشور بوده است و هرگاه ما به سمت افزایش واردات رفته‌ایم، بخش زیادی از روستائیان فقیرتر شده‌اند.

اثر واردات بر روستاها

استاد دانشگاه تهران بابیان اینکه قبل از انقلاب و در سال‌هایی که فروش نفت ایران بالا رفت، رژیم سابق اقدام به واردات گسترده کالاهای مصرفی از کشورهای خارجی نمود، این اقدام را یکی از عوامل زوال جامعه روستایی ایران برشمرد که باعث مهاجرت گسترده روستائیان به شهر و فرار آن‌ها از گرفتاری در فقر روستایی بوده است.

وی افزود: در سال‌های 1345 تا 1355 که ایران فروش نفتش به اوج رسیده بود، اکثریت دلارهایی که دولت درمی‌آورد صرف واردات می‌شد و وضعیت ایران به‌گونه‌ای بود که حتی در روستاهای ایران نیز کره هلندی توزیع می‌شد. این توزیع گسترده محصولات لبنی و سایر اقلام غذایی عملاً بخش زیادی از توان روستایی ایران در تولید محصولات باغی و دامی و کشاورزی را به زوال کشانید و فقرای روستایی فرصتی برای ادامه حیات خود در زمین‌هایشان نداشتند.

نبود حامی روستایی برای جلوگیری از واردات کالای مصرفی

دکتر رزاقی با اشاره به آنکه دوره فروش نفت و واردات گسترده ایران مصادف بود با اجرای اصلاحات ارضی بیان داشت که دهقانان خرده‌پای بعد از اصلاحات ارضی با سیل کالاهای خارجی مواجه بودند که توان دفاع از آن را نداشتند.

ایشان با اشاره به اینکه قبل از اصلاحات ارضی حتی ارباب روستا هم که خود استثمارگر بود دارای منافع مشترک با روستائیان بود گفتند: ارباب روستایی ایران هیچ‌وقت نمی‌خواست که کشاورزان زمین‌های خود را ترک کنند و نمی‌گذاشت که کالاهای خارجی و داخلی غیربومی وارد که مشابه روستایی دارد وارد روستا شود و از این منظر به حفظ ادامه حیات روستا کمک می‌کرد؛ اما با اصلاحات ارضی کشاورزان خرده‌پا بدون حامی ماندند و هیچ انجمن و صنفی نیز یاریگر آنان نبود. دراین‌بین خود کشاورزان نیز بازاریابی بلد نبودند و بالاجبار باید کالاهای خود را به دلالان با قیمت پایین بفروشند. این مسئله موجب شد تا روزبه‌روز فاصله درآمدی روستائیان با شهرنشینان بیشتر شود.

ضرورت مهار واردات برای کاهش ضریب جینی در همه دوره‌ها

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در ادامه به بررسی روند ضریب جینی در دوره‌های دیگر ایران پرداختند و با آوردن این استدلال که تولید روستایی در ایران بر پایه کالاهای مصرفی است، واردات این نوع کالاها را در هر زمانی عامل فقر و درماندگی روستائیان دانستند.

دکتر رزاقی با بیان این نکته که حمایت از تولید روستایی موجب مقاوم‌تر شدن اقتصاد کشور می‌شود، افزود: یکی از وظایف اصلی دولت‌ها در ایران باید ساماندهی و به‌روز کردن تولید دامی، کشاورزی و باغی در ایران باشد؛ برای بهینه ساختن تولید مصرفی در ایران لازم است که بین قانون بازده نزولی در بخش کشاورزی و مهاجرت عمومی روستائیان به شهر تعادلی پایدار را برقرار کنیم.

کمک کارخانه‌های داخلی به روستائیان

دکتر ابراهیم رزاقی اقدامات کشور در ۴۰ ساله اخیر را برای روستائیان مثبت ارزیابی کرد و راه‌اندازی کارگاه‌ها و کارخانه‌های بزرگ تولیدات لبنی نظیر کاله و پگاه را اقدامی ارزشمند برای حمایت از روستانشینان دانست.

این استاد دانشگاه تهران همچنین با تائید اقدامات نهادهای مختلف انقلابی در راه‌اندازی بازارچه‌های خودکفایی در روستاها و شهرها، پیشنهاد کرد که برای روستاها انجمن‌های حمایت از تولید و یا صنفی بومی برای جلوگیری از واردات کالاهای مصرفی تشکیل شود.

وی در پایان با بیان این مطلب که توجه به قشر مستضعف روستایی از ابتدای انقلاب هدف قرار داده شد، عنوان کرد: لازم است در دوره‌های اخیر اقدامات مؤثرتر و سیاست‌های جدیدتری را برای کنترل واردات و حمایت از تولید لحاظ کرد تا مبادا تغییر زمان 40 ساله اخیر موجب غفلت ما از سیاست‌گذاری‌های جدید گردد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.