۲۶ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۹۶۱ ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵دسته : فرهنگ و گفتمان, گفتگو
۰

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه ماهیت جمهوری اسلامی با رژیم سابق متفاوت است، گفت: هرچند که نابرابری نسبت به گذشته کمتر شده است لکن به دلیل اهمیت این شاخص در اقتصاد اسلامی، باید تلاش بیشتری برای کاهش ضریب جینی صورت پذیرد.

دکتر ابراهیم رزاقی دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با مقاومتی نیوز گفت: اقتصاد دانشی اجتماعی و بر اساس بینش و تفکر تعریف می شود و اساسی ترین فکر انسان دستیابی به عدالت است. هر اقتصادی که این خط را دنبال کند قابل دفاع است و گرنه اقتصادهایی که به دنبال آمار سازی ریاضی و توجیه نخبگان برای رشد هستند بیش از آن که مفهوم حقیقی اقتصاد را فهمیده باشند بدنبال غرایض سیاسی و پوپولیستی خویش اند.

نگرش اسلامی به اقتصاد به دنبال تحقق عدالت است

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مبنای شکل گیری جمهوری اسلامی ایران، حکومتی الهی بوده است، تصریح کرد: تحقق ضریب جینی ِ پایین تر از میانگین جهانی، حداقل توقع از جمهوری اسلامی بوده که برآورده شده است. زیرا بینش اسلامی، عدالت را محور اقتصاد قرار می دهد و ضرورتا رفع ظلم و ستم از محرومین و مستضعفین اولویت کشور ایران است.

دکتر رزاقی با گریزی به مفهوم ضریب جینی بیان کرد: اعداد و ارقام نسبتا پایین ضریب جینی نباید موجب فریب افکار عمومی و مدیران برنامه ریز کشور شود، زیرا در بسیاری از تفکرات اقتصادی که بیشتر از کینز سرچشمه گرفته شده است، مدیران به دنبال رشد حداکثری هستند و ضریب جینی را برای فرار از فشار عمومی بهینه می کنند. این در حالی است که اگر ما بخواهیم تفکر عدالت محوری را در جمهوری اسلامی پیاده کنیم باید به سمت کاهش نابرابری و تامین خوراک و پوشاک و مسکن فقرا برویم.

عدم پیروی از کمونیست ها و لیبرال ها در رفع نابرابری

استاد دانشگاه تهران با برشمردن رفتار کمونیست ها و مارکسیست ها در اقتصاد بیان کرد: مارکسیست ها در تقابل با لیبرالیست ها به دنبال آرمان برابری بودند اما آنان چون می خواستند برابری و عدالت را با زور به مردم غالب کنند خود بیشترین فاصله را با عدالت گرفتند و تا حدود زیادی به آرمان عدالت ضربه وارد کردند.

وی با بیان اینکه هم کمونیست ها در مسیر عدالت اشتباه کرده اند و هم لیبرال ها می خواهند بر سر عدالت کلاه بگذارند عنوان کرد: نباید در کشور صرفا با شاخص ها و سنجه های مشخص شده سرمایه داری و مارکسیستی اقتصاد را ارزیابی کنیم، بلکه واقعیت درد کشور و مستضعفین را باید پی جو شد تا با التیام آلام آنان شادی واقعی در کشور رقم بخورد و با درک و توجه به این سنجه های دینی است که شاخص های جهانی نیز ایران اسلامی را تقدیس خواهند نمود.

برای رفع نابرابری بهتر است از دهک ها فراتر رویم

دانشیار اقتصاد دانشگاه تهران برخورد منفعلانه با دهک های درآمدی را اشتباه و ارزیابی کشور بر اساس این دهک ها را موجب اشتباه در تصمیم گیری مسئولان و مردم دانست.

وی با ذکر این جمله که دهک های درآمدی واقعیت کشور را نشان نمی دهند خاطر نشان کرد: وقتی در دهک دهم می گوییم درآمد این ۱۰ درصد کشور پایین تر از این مقدار است، به درستی روشن نمی کنیم که آنان در چه وضعی هستند و با این روش فقر و ضعف بسیاری نادیده گرفته می شود و چه بسا بهتر است که صدک های جامعه را بررسی کنیم تا هم پول دارهای کلان به خوبی روشن شوند و مسیر سرمایه آنان تحت تعقیب قرار گیرد و هم اینکه وضعیت فقرای مطلق به خوبی مشخص شود و بتوانیم برای آنان و برای مسیری که آنان به این روز رسیده اند چاره اندیشی کنیم.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.