۲۸ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۸۷۹ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸دسته : تجارت و ارز, خبر خارجی
۰

سازمان تجارت جهانی روز گذشته حکم نهایی خود در مورد پرونده‌ی ۱۱ ساله‌ی شکایت شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکا از اتحادیه‌ی اروپا را صادر کرد. بر اساس این حکم اتحادیه‌ی اروپا به دلیل پرداخت یارانه‌ی ۲۲ میلیارد دلاری به ایرباس محکوم شد و آمریکا اجازه دارد با افزایش تعرفه واردات هواپیما از اروپا، خسارت ناشی از آن را جبران نماید.

به گزارش مقاومتی نیوز شرکت بوئینگ اعلام کرد سازمان تجارت جهانی، اروپا را به پرداخت ۲۲ میلیارد دلار یارانه‌ی به ایرباس محکوم نموده و به آمریکا اجازه داده است برای جبران خسارت بوئینگ، بر واردات هواپیما تعرفه وضع کند. اروپا این یارانه ها را برای توسعه‌ی هواپیماهای A350 و A380 به ایرباس پرداخت کرده بود.

تصمیم گیری در مورد این پرونده ۱۱ سال طول کشیده است

این مناقشه مربوط به سال ۲۰۰۶ بود و بررسی آن تاکنون ادامه داشت. سرانجام دادگاه سازمان تجارت جهانی در روز گذشته، به این مناقشه پایان داد و راه را برای اقدامات جبرانی توسط آمریکا هموار کرد.

پیش از این ایرباس برای کاهش خسارات بوئینگ از این اقدام اروپا تلاش‌هایی انجام داده بود، اما سازمان تجارت جهانی آن را ناموفق دانست.

بوئینگ پیش‌بینی کرد، آمریکا از اوایل سال ۲۰۱۹ تعرفه‌ی واردات هواپیما از اروپا را افزایش دهد و این افزایش تعرفه واردات تا جبران خسارات ناشی از حمایت یارانه‌ای اروپا از ایرباس ادامه‌ داشته باشد.

این حکم همزمان با تنش‌های اروپا و آمریکا بر سر افزایش تعرفه‌ی واردات فولاد و آلومینیوم صادر شده است. گفتنی است هم اکنون یک پرونده‌ی دیگر نیز در ارتباط با بوئینگ در جریان است که بر اساس آن ایالت واشنگتن که میزبان اکثر تاسیسات بوئینگ است به این شرکت بخشودگی مالیاتی داده است که می‌توان آن را به نوعی پرداخت یارانه در نظر گرفت.

منبع: اسپوتنیکجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.