۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۷۵۴ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۸دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

وزیر امورخارجه ترکمنستان در پایان نشست مشترک همکاری های ایران و این کشور گفت: حجم مبادلات تجاری یک میلیارد دلاری بین ۲ کشور در سال ۲۰۱۶ بسیار ناچیز است و باید افزایش یابد.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از ایرنا، «رشید مردوف» معاون رییس کابینه وزارتی ترکمنستان یکشنبه در نشست همکاری های ایران- ترکمنستان گفت: همکاری در بخش های مختلف حمل و نقل ریلی و جاده ای، انرژی، واردات و صادرات را توسعه خواهیم داد.

مردوف ادامه داد: ترکمنستان و ایران برای ایجاد یک منطقه آزاد تجاری در نقطه مرزی به توافق رسیده اند.

«باید تجارت مرزی بین ۲ کشور بویژه در منطقه باجگیران بیش از پیش تقویت شود. ما می توانیم در چهار منطقه مرزی همکاری های خود را با ایران توسعه بدهیم».

وی که معاون رییس کابینه وزارتی ترکمنستان است، دیروز با برخی مقام های ایران مانند رییس جمهوری و همچنین وزیران امورخارجه و راه و شهرسازی دیدار کرد.

این مقام ترکمنستانی اضافه کرد: همانطور که رییس جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است باید تردد روزانه کامیون های ۲کشور به بیش از یک هزار دستگاه افزایش یابد.

رییس جمهوری اسلامی ایران هفتم و هشتم فروردین ماه در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی به عشق آباد رفته بود.

پس از مذاکرات رسمی رییسان جمهوری ۲ کشور، ۱۳ سند و یادداشت همکاری در بخش های فرهنگی، بازرگانی، صنعتی، اطلاعات گمرکی، صدور گواهی استاندارد، کشاورزی، ورزش و جوانان، حمل و نقل هوایی و دانشگاهی امضا شد.

وزیر امورخارجه ترکمنستان اعلام کرد: همکاری ۲کشور در بخش انرژی برای ترکمنستان بسیار اهمیت دارد؛ بویژه اینکه ما در زمینه تامین برق و مبادله آن با ایران همه مسائل و مشکلات خود را در این سفر بررسی کردیم تا مسائل مرتبط با آن حل و فصل شود.

«برای توسعه تجارت و همکاری های صنعتی با وزیر صنعت، معدن و تجارت مذاکرات خوبی شد که امیدواریم به نتایج قابل قبولی برسد».

قراردادها و موافقتنامه های منطقه ای

معاون رییس کابینه وزارتی ترکمنستان تصریح کرد: ۲کشور تلاش می کنند ترانزیت در مسیر ترکمنستان، ازبکستان، ایران و عمان را بیشتر فعال کنند و با همسان سازی تعرفه های ترانزیتی هزینه های حمل و نقل را در این راهگذر کاهش دهند.

مردوف گفت: ما برای فعال شدن حوزه ریلی بین سه کشور ایران، ترکمنستان و قزاقستان مذاکرات خوبی را با طرف ایرانی داشته ایم و بر حل و فصل همه مسائل موجود برای بهبود تردد در شبکه ریلی سه کشور به توافق رسیدیم.

وی خبر داد تا ۲ ماه آینده نشست همکاری های ترکمنستان و ایران در عشق آباد برگزار می شود.

به گزارش ایرنا، ارزش صادرات پارسال ایران به ترکمنستان ۴۱۷ میلیون و ۹۶۱ هزار و ۴۵۶ دلار بود.

در این مدت ۱۲ میلیون و ۷۷۲ هزار و ۴۰۷ هزار دلار از این کشور واردات داشتیم.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.