۲۶ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۶۹۹ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۰دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

کارشناس ارشد سازمان آبخیزداری خراسان رضوی با اشاره به تبلیغاتی بودن سدسازی در کشور، گفت: با اجرای عملیات آبخیزداری جلوی مهاجرت روستائیان گرفته شده و می توانیم آب مناطق مختلف کشور را به آسانی تامین کنیم.

اَردَمه کارشناس ارشد سازمان آبخیزداری خراسان رضوی در گفتگو با مقاومتی نیوز در خصوص وضعیت منابع آبی کشور گفت: با وجود این که چندین سال است کشور با خشکسالی مواجه شده ولی می توانیم با روش‌هایی از جمله اجرای عملیات آبخیزداری به حفظ منابع آبی کمک کنیم.

با اجرای عملیات آبخیزداری جلوی مهاجرت روستائیان گرفته می شود

وی افزود: اجرای عملیات آبخیزداری به تولید آب جدید و جلوگیری از تبخیر آب کمک شایانی کرده و می توانیم تنها با اختصاص ۱۰۰ میلیون تومان به یک حوزه آبخیز در بخش های کشور جلوی مهاجرت روستائیان را بگیریم و منابع آبی آن‌ها را تامین کنیم.

وی در خصوص میزان هزینه اجرای عملیات آبخیزداری برای هر حوضه آبخیز گفت: معمولا وزارت جهاد کشاورزی در بین سال‌های 84 تا 92 برای هر حوضه آبخیزِ 10 هزار هکتاری تنها چیزی حدود 500 میلیون تومان اعتبار اختصاص داد، از سال 92 تاکنون نیز برای برخی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی نیز هیچ بودجه ای به دست سازمان آبخیزداری نرسیده است، هر چند ممکن است بودجه اختصاص داده شده باشد.

در اختصاص بودجه آبخیزداری به شهرستانها تبعیض وجود دارد

اردمه با اشاره به تبعیض موجود در اختصاص بودجه آبخیزداری افزود: معمولا به همه شهرستان‌ها بودجه اختصاص پیدا نمی کند اگر هم این امر اتفاق بیفتد تنها 60 درصد بودجه به دست سازمان آبخیزداری می رسد، البته به شهرهای مرزی برای خروج آب از کشور پول بیشتری اختصاص داده می شود.

این کارشناس آبخیزداری استان خراسان رضوی اذعان کرد: برای احداث سد بار در نیشابور بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه شد که این امر صرفا جنبه تبلیغاتی داشته و برای رای آوردن مسئولین صورت گرفته است در حالی که سازمان آبخیزداری توانسته بود با اجرای عملیات آبخیزداری جلوی سیلاب های فصلی را به طور کامل بگیرد.

وی افزود: آبخیزهای بالادست سد بار در نیشابور جلوی ورود رسوبات به پشت سد را گرفته و به تامین منابع آبی این شهر کمک شایانی کرده اند این در حالی است که سازمان آب به آبخیزداری اصلا اهمیت خاصی نمی دهد.

فواید آبخیزداری برای کشور بیشتر از سدسازی بوده است

سازمان آب و وزارت نیرو مجوز برداشت آب از چاهها را صرفا برای افراد ذی نفوذ صادر می کنند

اردمه با تاکید بر یکپارچه شدن مدیریت منابع آبی در کشور گفت: از فرایند تولید تا تامین آب باید دست یک نهاد خاص باشد تا آن نهاد جوابگوی وضعیت منابع آبی در کشور باشد در حالی که اخیرا اعتبارات آبخیزداری از طریق لابی گری ها تخصیص داده می شود.

وی در پایان با اشاره به مافیای موجود در وزارت نیرو و سازمان آب گفت: متاسفانه اکثرا بودجه آب در وزارت نیرو خرج مسافرت های مسئولین امر می شود و مجوزهای برداشت چاه‌های آب نیز عمدتا به جای روستائیان به افراد ذی نفوذ داده می شود.

اجرای عملیات آبخیزداری از سدسازی اثربخش تر استجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.