۲۸ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۴۷۸ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

مسئولین وزارت کشاورزی پیش‌بینی تولید ۱۳.۴ میلیون تنی گندم در سال جاری و ادامه خودکفایی در تولید این محصول اساسی را برای سال جاری داشته اند؛ این در حالی است که قیمت این محصول طبق قانون خرید تضمینی گندم در سال جاری تغییری پیدا نکرده و این ممکن است روند تولید را با مشکل مواجه نماید.

به گزارش مقاومتی نیوز آغاز برداشت گندم در سال جاری تحت شرایطی آغاز شد که دولت بر خلاف قانون خرید تضمینی، قیمت گندم را تغییر نداد.

بر اساس قانون خرید تضمینی، دولت موظف بود قیمت گندم را طبق پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و براساس نرخ تورم نسبت به سال گذشته افزایش داده و به اطلاع کشاورزان برساند.

عدم تغییر قیمت گندم نگرانی هایی در بین کارشناسان بخش کشاورزی به دلیل از دست رفتن خودکفایی در تولید گندم ایجاد کرده است.

همانطور که در جدول زیر مشخص است طی سال هایی که قیمت گندم تغییری پیدا نکرد سال های بعد از آن خودکفایی در تولید گندم از دست رفته است:

پیش بینی تولید ۱۳.۴ میلیون تنی گندم در سال زراعی جاری به همت کشاورزان

مجری طرح گندم کشور علیرغم عدم افزایش قیمت گندم در ۲۲ اردیبهشت ماه خبر از ادامه خودکفایی در تولید گندم طی سال جاری داد.

مجری طرح گندم شنبه در حاشیه همایش معرفی برترین های آموزش های مهارتی با اعلام این خبر گفت: از ۶ اردیبهشت امسال تاکنون یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم داخلی تحویل مراکز خرید شده است.

مهندس اسماعیل اسفندیاری پور با بیان این که زراعت و گیاهان تحت تاثیر عوامل طبیعی و محیطی هستند، اظهار داشت: نوسانات محیطی و خشکی در مهر ماه گذشته به برخی مزارع گندم دیم در مناطق جنوب کشور خسارات وارد کرد، اما در سایر مناطق به خصوص مناطق سردسیر شمالی و شمال غرب کشور، کشت گندم دیم وضعیت مطلوبی داشته است.

وی گفت: بر اساس برآوردهای انجام گرفته در سال جاری حدود ۱۳.۴ میلیون تن گندم تولید خواهد شد و کشور نیازی به واردات این محصول نخواهد داشت.[۱]

لزوم اصلاح قانون خرید تضمینی گندم به منظور کاهش دغدغه گندم کاران

خوشبختانه در سال جاری کشاورزان با همت خود توانستند همچنان غذای اصلی کشور را تامین کنند، اما مسلما عدم رعایت حقوق قانونی آنان منجر به کاهش تولید در سال های آینده خواهد شد.

به همین منظور ضروری است نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح تبصره ۶ قانون خرید تضمینی گندم مبنی بر زمان اعلام و میزان قیمت گندم در هر سال زراعی، خیال کشاورزان را از بابت قیمت محصولات تولیدی خود راحت کند.

بر این اساس و در صورت اصلاح این تبصره از قانون خرید تضمینی، قیمت گندم هر ساله اول مهرماه طبق تورم سالیانه افزایش پیدا خواهد کرد.

پینوشت:

[۱] وزارت جهاد کشاورزی کد خبر: ۸۹۹۲۹جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.