۲۵ مهر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۴۷۰ ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۹دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

بوربور کارشناس حوزه کشاورزی در واکنش به احتمال تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی، گفت: تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی منجر به از بین رفتن زحمات کشاورزان و رواج واردات خواهد شد، در حالیکه ادغام بخش بازرگانی در این وزارتخانه نتایج بسیار مثبتی داشته است.

قدمعلی بوربور کارشناس حوزه کشاورزی در گفتگو با مقاومتی نیوز تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی را مغایر با منافع کشاورزان دانست.

این کارشناس بخش کشاورزی با اشاره به لایحه تفکیک وزارتخانه ها در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از مواد مطرح شده در این لایحه، تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی است که این جدایی آسیب جدی به پیکره ی تولید وارد می کند.

بوربور تصریح کرد: در زمان وجود وزارت بازرگانی، ناهماهنگی میان دو وزارتخانه ی تولیدی و بازرگانی منجر به افزایش واردات و به حاشیه کشیده شدن تولید داخلی می شد.

افزایش بهره وری تولید محصولات کشاورزی با مدیریت یکپارچه تولید و بازرگانی

این کارشناس بخش کشاورزی ادامه داد: طبق بررسی های صورت گرفته، مدیریت یکپارچه تولید و بازرگانی محصولات کشاورزی باعث افزایش بهره وری تولید محصولات می شود.

وی گفت: زمانی که بازار محصولات کشاورزی مهیای ورود محصولات تولیدی باشد، مسلما برنامه ریزی برای تولید محصولات بهتر خواهد شد.

بوربور اظهار داشت: وجود وزارت بازرگانی باعث از دست رفتن ابزارهای حمایتیِ وزارت جهاد کشاورزی از کشاورزان خواهد شد و نمایندگان مجلس بایستی از این موضوع جلوگیری نمایند.

حرکت چراغ خاموش مجلس برای تفکیک وزارتخانه ها با تحریک دولت

خودکفایی در تولید گندم و ارتقا ضریب امنیت غذایی دستاوردهای مهم اجرای قانون تمرکز

قدمعلی بوربور با اشاره به دستاوردهای ادغام بخش بازرگانی در وزارت جهاد کشاورزی گفت: مسلما تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی ضربات جبران ناپذیری به تولید خواهد زد.

این کارشناس کشاورزی افزود: خودکفایی در تولید محصولاتی نظیر گندم و شکر از دستاوردهای بزرگ ادغام بخش بازرگانی در وزارت جهاد است.

تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی به ضرر تولید ومصرف کنندگان

وی گفت: متاسفانه وزارت جهاد کشاورزی در زمینه حمایت از کشاورزان تنها مانده است و در ساختارهای اصلی تنظیم بازار نیز تنها یک رای دارد.

بوربور تاکید کرد: بر اساس قانون تمرکز وظایف، باید وزارت جهاد کشاورزی مسئول تولید و عرضه محصولات کشاورزی باشد ولی در عمل شاهد سنگ اندازی زیادی از جانب دستگاه های دیگر هستیم.

کارشناس کشاورزی ادامه داد: به عنوان مثال در سال جاری وزارت جهاد کشاورزی در عمل به برنامه ارتقای ضریب امنیت غذایی و خودکفایی در تولید گندم پیشنهاد افزایش قیمت گندم را داد، اما متاسفانه این پیشنهاد جهاد کشاورزی در شورای اقتصاد رد شد.

قدمعلی بوربور در نهایت گفت: تفکیک بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی مسلما موجب زیان همزمان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان خواهد شد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.