۲۸ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۲۹۷ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۶دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

معاون اول رئیس جمهور در یازدهمین کنفرانس اقتصاد کشاورزی دانشگاه تهران با بررسی شرایط اقتصاد داخلی و جهانی، ارتقای امنیت غذایی و افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی را دو هدف مهم بخش کشاورزی دولت طی سال های آینده دانست.

به گزارش مقاومتی نیوز اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ۱۸ اردیبهشت ماه با حضور در یازدهمین کنفرانس دوسالانه اقتصاد کشاورزیِ ایران که با رویکرد اقتصاد کشاورزی، اقتصاد دانش بنیان و تغییر اقلیم در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در استان البرز برگزار شد؛ به تشریح موضوعات اساسی در حوزه اقتصاد و کشاورزی پرداخت.

تشریح برنامه های مهم حوزه کشاورزی توسط معاون اول رئیس جمهور

جهانگیری در این کنفرانس با اشاره به برنامه های دولت در بخش کشاورزی، گفت: بر اساس مطالعات انجام شده، در طول شش دهه گذشته اهدافی در بخش کشاورزی همواره مدنظر بوده اند و امروز نیز دولت این اهداف را در دستور کار خود دارد که یکی از آن‌ها افزایش بهره وری تولیدات کشاورزی است.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اهمیت اقتصادی کردن محصولات کشاورزی خاطر نشان کرد: فعالیتی که اقتصادی نباشد نمی تواند ادامه یابد البته ممکن است گاهی هزینه هایی که در بخش کشاورزی وجود دارد و نواقص موجود در زنجیره ارزش، تولید یک محصول را غیر اقتصادی جلوه دهد.

وی هدف دیگر دولت در بخش کشاورزی را ارتقاء امنیت غذایی دانست و ادامه داد: این موضوع همواره از دغدغه های اصلی مردم و دولت ها بوده و در مقطع فعلی بسیار تقویت شده است.

خودکفایی در تولید محصولات اساسی دستاورد بزرگ دولت دوازدهم

دکتر جهانگیری با اشاره به خودکفایی کشور در گندم، گفت: امسال نیازی به واردات شکر نیز نخواهد بود و اگر هم باشد میزان آن اندک است و در سایر محصولات زراعی نیز وضعیت مناسبی در کشور وجود دارد.[۱]

طبق آمارهای اعلامی طی دوسال گذشته کشور در تولید گندم خودکفا شده است و با تولید ۱۴.۵ میلیون تن گندم در سال ۹۵ رکورد تولید گندم طی ۱۰ سال گذشته شکسته شد.

خودکفایی در تولید گندم و دانه‌های روغنی، دستاورد مهم دولت

همچنین در سال گذشته میزان واردات شکر علیرغم واردات بسیار زیاد آن در سال های گذشته به ۱۹۶ هزارتن کاهش پیدا کرد و به نوعی در تولید شکر نیز خودکفا شده ایم.

خودکفایی شکر، حاصل مدیریت تولید و واردات توسط وزارت کشاورزی

برنامه ریزی وزارت جهاد کشاورزی عامل مهم موفقیت دولت در بخش کشاورزی

دولت یازدهم با آغاز کار خود، برنامه ی زنجیره ارزش محصولات کشاورزی را از طریق وزارت جهاد کشاورزی آغاز کرد که از ثمرات اجرای این برنامه رشد ۲۳ درصدی تولید این محصولات طی ۴ سال گذشته است.

بر اساس آمارهای منتشر شده میزان تولید محصولات کشاورزی از ۹۷ میلیون تن در سال ۹۲ به ۱۱۸ میلیون تن در سال ۹۵ افزایش پیدا کرد.

همچنین وزارت جهاد کشاورزی با اجرای قانون تمرکز وظایف توانست مدیریت کامل زنجیره تولید تا عرضه محصولات کشاورزی را به دست گیرد و تراز منفی تجاری بخش کشاورزی را ۶ میلیارد دلار بهبود بخشد.

گفتنی است بر اساس بند ۶ و ۷ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی دولت موظف است به منظور تامین امنیت غذایی و خودکفایی در تولید محصولات اساسی برنامه ریزی مناسبی انجام دهد.

اجرای قانون انتزاع عامل مهم پیشرفت کشاورزی در دولت یازدهم

پینوشت:

[۱] وزارت جهاد کشاورزی کد خبر ۸۹۷۳۴جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.