۰۲ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۲۹۴ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

آزمایشگاه مجتمع نوری با پیگیری و تلاش دانشگاهیان دانشگاه اصفهان راه اندازی شد. این آزمایشگاه که با حضور وزیر علوم به بهره برداری رسید بسیار پیشرفته تر از آزمایشگاه های الکترونیکی سابق است.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از ایران اکونومیست، هفته گذشته آزمایشگاه فوتونیک دانشگاه اصفهان با حضور وزیر علوم افتتاح شد. مدار مجتمع فتونیک یا مدار اپتیکی مجتمع، دستگاهی است که چندین عملکرد فتوتونی را در یک قطعه، به صورت مجتمع انجام می‌دهد و از این لحاظ مشابه مدار مجتمع الکترونیکی است.

تفاوت عمده‌ این مدار با نمونه‌ الکترونیکی آن در استفاده از سیگنال ‌های اپتیکی یا فتوتونی برای پردازش داده به‌ جای سیگنال‌های الکترونیکی است.

این آزمایشگاه با اعتبار حدود ۶۰ میلیارد ریال و با حمایت معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه اصفهان و پژوهشکده الکترو اپتیک و لیزر صا ایران راه اندازی شده است.

این آزمایشگاه در رشته های فیزیک، مهندسی برق، فتونیک ، مهندسی الکترو اپتیک کاربرد دارد و از دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته ای برخوردار است.

منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پس از افتتاح این آزمایشگاه از بخش های مختلف آن و همچنین از آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اصفهان دیدن کرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به منظور افتتاح چند طرح دانشگاهی، دیدار با مسئولان استان و دانشگاه‌های اصفهان و مدیران شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان همچنین حضور در مراسم چهلمین سال تاسیس دانشگاه صنعتی اصفهان وارد این شهر شده است.

دانشگاه اصفهان با ۷۰ سال قدمت به عنوان یکی از دانشگاه های جامع و برتر کشور دارای حدود ۱۵ هزار دانشجو و ۶۶۰ عضو هیات علمی است.

اصفهان دومین استان دانشگاهی کشور با ۱۷۶ مرکز آموزش عالی و ۳۳۰ هزار دانشجوی در حال تحصیل است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.