۲۸ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۲۰۰ ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۹دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه با اشاره به ضعف مفرط ستاد احیای دریاچه اورمیه در سالیان اخیر گفت: با اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان داری در اطراف دریاچه ارومیه می توان این دریاچه را احیا نمود.

نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم ارومیه در گفتگو با مقاومتی نیوز در خصوص وضعیت منابع آبی کشور گفت: ایران در منطقه خشک و نیمه خشک جهان واقع شده است و از قدیم الایام تاکنون با مشکل آب روبروست هر چند شواهد نشان می دهد کشور مشکل آب ندارد بلکه مشکل اصلی در مدیریت منابع آبی نهفته است.

راه‌های برون رفت کشور از کم آبی

وی افزود: برای برون رفت از این مشکل باید راهکارهای زیادی از جمله استفاده از فناوری های کم آب بر در بخش کشاورزی، توسعه کشت گلخانه ای، تغییر الگوی کشت و اصلاح آن، آبیاری قطره ای و تحت فشار و تصفیه و بازیافت مجدد آب را در دستور کار قرار دهیم.

نماینده مردم ارومیه در مجس شورای اسلامی با بیان این که وزارت نیرو در توزیع آب باید عادلانه عمل کند و از برداشت آب‌های مازاد جلوگیری نماید، گفت: متاسفانه وزارت نیرو برای آب‌های جاری موجود در سطح زمین ۹۷ درصد بودجه را اختصاص می دهد و این در حالی است که تنها ۳ درصد برای احیای آب‌های زیرزمینی هزینه می کند.

به جای احداث سدهای بیشتر، در تمام روستاها عملیات آبخیزداری انجام شود

قاضی پور افزود: باید با اجرای عملیات آبخیزداری جلوی تبخیر و پرت آب گرفته شود تا آب بیشتری برای کشاروزی فراهم شود.

وی در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه نیز گفت: آب موجود در دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد کاهش یافته است و در این زمینه ستاد احیای دریاچه ارومیه ناموفق بوده است، چون صرفا هدفش بودجه گرفتن از دولت برای مصارف شخصی خود در قالب طرح ها، گزارشات و تعریف سفر خارجی است.

نماینده مردم ارومیه افزود: اگر به جای سدسازی بی رویه در تمام دره ها عملیات آبخیزداری و آبخوانداری انجام می دادیم در تمام کوه‌ها آب جاری بود و قطع نمی شد و جلوی تبخیر نیز گرفته می شد، اگر به جای سدهای بزرگ، آبخوان های کوچک با هزینه کمتر برای هر روستا می زدیم، جلوی سیل گرفته می شد و کشاورزی بالادست رونق پیدا می کرد.

انتقال آب، کشاورزی ارومیه را به نابودی خواهد کشید

قاضی پور در پایان با اشاره به موضوع واردات آب از دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه گفت: سطح دریاچه وان ۴ متر بالا آمده است به همین دلیل هر جوری که شده مسئولین ترکیه ای می خواهند آن را به جای دیگر انتقال دهند به همین دلیل آن‌ها باید به ما پول بدهند تا آبشان را وارد کنیم نه ما، از طرف دیگر این انتقال آب باعث شوری تمامی زمین های کشاورزی وسط راه می شود و آن‌ها را از رونق می اندازد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.