۲۶ آذر ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۱۷۹ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۴ کارشناس: عبدالله فروتن دسته : غذا و کشاورزی, گزارش خارجی
۰

شهر ملبورن در استرالیا طی ۸۰ سال گذشته با کاهش ۵۰ درصدی میزان بارندگی روبرو بوده است و تا سال ۲۰۵۰ نیز از این میزان بارندگی نیز کاسته خواهد شد به همین منظور کارشناسان معتقدند با کم مردم و استفاده از راهکارهای همانند بازیافت آبهای سطحی و جمع آوری آب باران در مخازن خانگی میتوان از شدت بحران آب در این شهر کاسته شود.

به گزارش مقاومتی نیوز پیش بینی می شود شهر ملبورن در استرالیا تا سال ۲۰۵۰ با کاهش ۱۸ درصدی در میزان بارندگی روبرو شود. به همین دلیل مشارکت تمامی شهروندان در صرفه جویی در مصرف آب از هم اکنون ضروری به نظر می رسد.

در برخی از نقاط این شهر هر ساله به دلیل کاهش بارندگی ده ها هزار هکتار جنگل در آتش می سوزد. این شهر در فواصل بین سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۰ با خشکسالی ای مواجه شد که در طول صد سال اخیر بی سابقه بوده است. همچنین در اواسط دهه ۹۰ میلادی این شهر با کاهش ۱۵ و ۲۵ درصدی بارش باران به ترتیب در تابستان و پاییز روبرو بوده است.

با توجه به آخرین گزارش سالانه سازمان هواشناسی استرالیا، بارش ها در این شهر در طول ۸۰ سال گذشته ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است. کارشناسان معتقدند دلیل اصلی خشکسالی ملبورن، تغییرات اقلیمی فراوان و افزایش تقاضای مصرف آب همزمان با افزایش جمعیت بوده است. این در حالی است که پیش بینی می شود این شهر تا سال ۲۰۶۵ با افزایش دو برابری جمعیت مواجه شود.

استفاده از روش های نو برای کاهش بحران آب در ملبورن

تیم فلانری، مدیر یک موسسه هواشناسی استرالیا گفته است که این کشور باید  به طور همه جانبه خود را در مقابله با گرمای کره زمین مقاوم کند. وی افزود: استرالیا به لحاظ داشتن انرژی خورشید و باد و نیروگاه های زغال سنگ، کشوری ثروتمند بوده و باید در راستای استفاده از انرژی های تجدید پذیر از تمام ظرفیت های خود بهره ببرد.

در ملبورن، شهرداری یک سیاست فعال در زمینه صرفه جویی در آب در نظر گرفته و شهروندان را ملزم به استفاده از این روش نموده است؛ به عنوان مثال بازیافت آب باران تا آنجا که ممکن است برای آبیاری باغات و فضای سبز شهری از جمله این سیاست هاست. علاوه بر این مسئولین این شهر به تازگی به فکر ایجاد یک نیروگاه آب شیرین کن برای شوری زدایی از آب دریا افتاده اند.

کارشناسان استرالیایی معتقدند ملبورن برای برون رفت از خشکسالی اخیر به جز موارد فوق به برنامه های دیگری نیز متوسل شوند. آن ها می گویند شهروندان باید در منازل خود از انرژی خورشیدی استفاده کنند، خانه های خود را عایق بندی کرده و لوله کشی آب منازل خود را به درستی مدیریت کنند.

استفاده از فناوری های کم آب بر در بخش شرب و خانگی در ملبورن

از دیگر راهکارهای پایان دادن به خشکسالی در این شهر می توان به استفاده از فناوری ها و تجهیزات کم آب بر در بخش شرب و کشاورزی اشاره کرد.

علاوه بر این، در مدارس استرالیا توسعه پایدار جدی گرفته می شود و ممنوعیت استفاده از کیسه های نایلونی و یا آلومینیومی برای آوردن غذا، کمپوست مواد غذایی در حیاط مدرسه، مخزن برای جمع آوری آب باران و پنل های انرژی خورشیدی در پشت بام مدارس از مواردی است که رعایت آن ها در اکثر مدارس استرالیا الزامی است.

با شدت گرفتن گرما و خشکسالی، کشاورزی و آبزی پروری استرالیا از بین خواهد رفت، به همین منظور شهروندان و مسئولین این کشور باید برای این امر چاره ای بیندیشند و در پیشگیری از بروز عواقب آن سهم داشته باشند. مسئولین شهر از هم اکنون تمرکز خود را بر بازیافت آب ها و جمع آوری آب باران به وسیله مخازن خانگی معطوف نموده اند.

منبع: روزنامه لوموند فرانسهجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.