۰۱ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۴۱۷۳ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۱دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

معروفان عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد: از اول فصل برداشت گندم تا به امروز ۱ میلیون و ۱۴۳ هزار تن محصول از کشاورزان خرید شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۲ درصد رشد را نشان می دهد؛ همچنین میزان ذخایر گندم در کشور به اندازه کافی است و هیچ مشکلی از این حیث تا پایان سال جاری وجود نخواهد داشت.

به گزارش مقاومتی نیوز عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران ۱۹ اردیبهشت ماه در گفتگو با رادیو اقتصاد از پیش بینی تولید ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تنی محصول گندم طی سال جاری در کشور خبرداد.

حسن عباسی معروفان افزود: بر اساس پیش بینی های صورت گرفته از این میزان محصول ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزارتن بصورت تضمینی از کشاورزان خریداری خواهد شود.

وی همچنین اظهارداشت: نرخ خرید تضمینی گندم در سال جاری تغییری پیدا نکرده است و همان قیمت یک هزار و ۳۰۰ تومان سال گذشته است.

گندم قوت غالب و محصول استراتژیک کشور است

عضو هیئت مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: خوشبختانه از اول فصل برداشت گندم تا به امروز یک میلیون و ۱۴۳ هزار تن محصول از کشاورزان خرید شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۲۲ درصد رشد را نشان می دهد؛ همچنین میزان ذخایر گندم در کشور به اندازه کافی است و هیچ مشکلی از این حیث تا پایان سال جاری وجود نخواهد داشت.

عباسی معروفان با بیان اینکه گندم یکی از محصولات استراتژیک و قوت غالب در جهان به شمار می‌رود، اظهارداشت: وزارت جهاد کشاورزی در سال های اخیر اقدامات قابل توجهی در راستای افزایش تولید این محصول راهبردی در واحد سطح انجام داده است.

وی همچنین یادآورشد: معرفی ارقام جدید و ویژه هر اقلیم، تامین بذور مرغوب، تهیه ماشین آلات و ادوات کشاورزی مناسب، اقدام به موقع در مبارزه با آفات، تامین نهاده های با کیفیت اعم از کود و سم، تجهیز اراضی به سامانه های نوین آبیاری و بسیاری موارد دیگر از جمله این اقدامات بوده است.

اقدام غیرقانونی دولت در عدم افزایش قیمت گندم در سال جاری

گفتنی است دولت دوازدهم برخلاف قانون تضمین خرید محصولات کشاورزی قیمت خرید تضمینی گندم را در سال جاری با ۷ ماه تاخیر بدون تغییر نسبت به سال گذشته، هفته گذشته به اطلاع کشاورزان رساند.

بر اساس این قانون، دولت باید هرساله بر اساس پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و با توجه به تورم سالیانه در آن سال قیمت گندم را قبل از آغاز فصل کشت گندم به اطلاع کشاورزان برساند.

طبق این قانون و باتوجه به تورم سالیانه (۱۰ درصد)، قیمت هر کیلو گندم باید به بیش از ۱۴۸۰ تومان می رسید اما دولت قیمت این محصول را هما ۱۳۰۰ تومان سال گذشته اعلام کرد.

قیمت خرید تضمینی گندم در سال ۱۳۹۷ باید ۱۴۸۸ تومان شودجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.