۲۸ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۳۸۲۸ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴دسته : تولید و اشتغال, گفتگو
۰

سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بایستی اولویت اصلی استفاده از تولیدات با کیفیت داخلی باشد، تأکید کرد: تعرفه واردات قطعاتی که مشابه داخلی آن موجود است، باید افزایش یابد.

رمضانعلی سبحانی فر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با مقاومتی نیوز به تشریح اقدامات لازم به منظور ارتقاء داخلی سازی خودروها پرداخت.

سبحانی فر با بیان اینکه بایستی فرآیند اندازه گیری داخلی سازی خودروها شفاف و دقیق شود، تصریح کرد: نهادهای نظارتی نقش بسزایی در دقیق و شفاف شدن فرآیند اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها دارند.

دستگاه های نظارتی، داخلی سازی خودروها را صحه گذاری نمایند 

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دستگاه های نظارتی بایستی خوداظهاری خودروسازان در فرآیند اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها را صحه گذاری نمایند.

وی با اشاره به جایگاه ویژه سازمان استاندارد گفت: نظارت بر فرآیند اندازه گیری، در وهله اول بر عهده سازمان استاندارد است.

تعرفه واردات قطعات مشابه داخل افزایش یابد

سبحانی فر با بیان اینکه بایستی اولویت اصلی استفاده از تولیدات با کیفیت داخلی باشد، تأکید کرد: بایستی تعرفه واردات قطعاتی که مشابه داخلی آن موجود است، افزایش یابد تا واردات این محصولات صرفه اقتصادی نداشته باشد.

وی افزود: با این اقدام از ظرفیت قطعه ساز داخلی استفاده خواهد شد و اشتغال در صنعت قطعه سازی رونق می یابد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نبایستی حقوق مصرف کننده تضعییع شود، افزود: قطعاتی که مشابه داخل آن موجود نیست بایستی با تعرفه مناسب وارد شود تا تأثیر زیادی بر قیمت خودروها نداشته باشد.

سبحانی فر با بیان اینکه ممکن است تیراژ تولید قطعه ای در داخل کشور به اندازه نیاز خودروسازان نباشد، گفت: در این موارد نیز بایستی تعرفه واردات قطعات منفصله به صورتی باشد تا حقوق مصرف کننده ضایع نشود.

لزوم تناسب میان تعرفه واردات قطعه و خودرو جهت ارتقاء داخلی‌سازی

لزوم تهیه ساختاری جدید در نظام تعرفه ای برای استفاده بهتر از قطعه ساز داخلی

این نماینده مجلس پیشنهاد داد: بایستی ساختاری در نظام تعرفه ای در نظر گرفت که اگر در قطعات خودرویی ۱۰۰ درصد تأمین کننده داخلی وجود دارد، تعرفه وادرات آن قطعات نیز ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

سبحانی فر ادامه داد: بدین ترتیب اگر ۸۰ درصد تأمین کننده داخلی وجود دارد، تعرفه وادرات آن قطعات نیز ۸۰ درصد افزایش یابد و بدین صورت مابقی ساختار تعریف شود.

گفتنی است هم اکنون نظام تعرفه ای در بخش قطعات منفصله بر اساس میزان داخلی سازی خودروها است. بدین صورت که هر چه عمق ساخت داخل خودروها بیشتر باشد، تعرفه واردات قطعات آن محصول نیز کمتر است.

در این راستا پیشنهاد می شود که در نظام تعرفه ای این مسئله نیز در نظر گرفته شود که هر قطعه ای که مشابه داخل آن موجود است، تعرفه واردات قطعات آن افزایش یابد.

ارتقاء «داخلی سازی» نیازمند افزایش طبقات تعرفه‌ای واردات قطعهجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.