۲۸ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۳۸۱۸ ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳دسته : گفتگو, نفت و انرژی
۰

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: برای مقابله با پیک مصرف چاره ای جز اعمال سیاست های قیمتی برای ساعات اوج مصرف نداریم.

اسدالله قره خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس در گفتگو با مقاومتی نیوز از مشکلات پیش‌روی وزارت نیرو برای عبور از پیک تابستانه برق خبر داد.

قره خانی گفت: بر اساس نرم سال گذشته، محاسبات نشان می دهد که در زمان اوج مصرف امسال، با کمبود ۷ الی ۸ هزار مگاواتی برق مواجه خواهیم بود که این عدد با این فرض محاسبه شده است که اتفاق خاصی برای نیروگاه های ما بوجود نیاید و همه آن‌ها بتوانند کار خود را انجام دهند و همچنین میزان مصرف ما هم نسبت به سال گذشته افزایش نیابد.

وی با اشاره به علت این کمبود، گفت: به دلیل خشکسالی و کمبود آب  ذخیره شده در پشت سدها، میزان رها سازی آب در نیروگاه های برق-آبی کاهش پیدا می کند و این به معنی کاهش تولید برق از نیروگاه های برق-آبی است.

غفلت در زمینه مدیریت مصرف و تقاضای انرژی

قره خانی در پاسخ به این سوال که چرا به جای تمرکز سرمایه گذاری در بخش احداث نیروگاه ها به سمت پیک سایی حرکت نمی کنیم گفت: تاکنون سیاست کشور در حوزه آب، برق و به طور کلی حامل های انرژی، بیشتر به سمت مدیریت تولید بوده تا مدیریت مصرف، بنابراین سرمایه گذاری ها نیز بیشتر به سمت تولید بوده است تا مصرف. تاکنون در بخش مدیریت تقاضا و مصرف یک سیاست منطقی و علمی اعمال نشده است.

وی افزود: وقتی تمرکز مدیریت حامل های انرژی به سمت تولید باشد و به مدیریت تقاضا و مصرف توجه نشود درست مانند این است که در یک ظرفی که منافذ فراوانی دارد آب بریزیم و توقع هم داشته باشیم که آب در درون ظرف جای بگیرد، در حالی که هرچقدر که بیشتر آب درون چنین ظرفی ریخته شود بیشتر به هدر می رود.

سیاست های قیمتی تنها راه عملی مقابله با پیک مصرف

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تمجید از  قانون اصلاح الگوی مصرف گفت: این قانون، قانون بسیار خوبی بود و اثر گذاری بسیار خوبی هم داشت و محاسبات نشان می دهد که اجرای این قانون در بازه ی زمانی سال ۹۰ تا ۹۴ میزان ۲۷۹ میلیون بشکه نفت صرفه جویی در مصرف انرژی را برای کشور به همراه داشته است.

وی ادامه داد: اما این قانون عمدتا شامل سیاست های غیر قیمتی است و ما اکنون در شرایطی هستیم که برای کنترل اوج مصرف برق نیازمند سیاست های قیمتی هستیم و بدون سیاست های قیمتی سایر روش های مقابله با پیک مصرف برق نتیجه لازم را به همراه نخواهد داشت.

قره خانی با اشاره به تجربه دیگر کشورها در زمینه مقابله با پیک مصرف برق، گفت: من شخصا در فرانسه که یکی از بزرگترین تولید کنندگان برق جهان و اتحادیه اروپاست و در زمینه تولید برق هیچ مشکلی ندارد، شاهد بودم که فروشگاه های بزرگ عمدتا بعد از ساعت ۱۹:۳۰ تعطیل می شدند، چرا که مصرف برق در این ساعات که ساعات پیک مصرف در فرانسه هست، برای این مراکز تجاری به صرفه نبود.

قره خانی تاکید کرد: در شرایط فعلی من معتقدم برای مقابله با پیک مصرف، چاره ای جز اعمال سیاست های قیمتی برای مصارف ساعات اوج مصرف نداریم و دولت و وزارت نیرو حتما بایستی در این جهت حرکت کنند.

«پیک سایی» در مقایسه با ساخت نیروگاه‌های جدید به صرفه تر استجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.