۲۸ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۳۶۷۴ ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲دسته : تولید و اشتغال, گفتگو
۰

لاهوتی عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی تصریح کرد: بایستی فرآیند اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها به مجموعه ای مستقل از خودروسازان واگذار شود و در این زمینه تنها به خوداظهاری خودروسازان اکتفا نشود.

مهرداد لاهوتی عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی در گفتگو با مقاومتی نیوز با انتقاد از آمار بالای واردات قطعات به کشور تصریح کرد: راهی که هم اکنون صنعت خودرو پیش گرفته است مونتاژکاری است. 

وی با بیان اینکه اکثر قطعات وارداتی که در خط مونتاژ خودروسازان استفاده می شود قطعات بی کیفیت چینی است، افزود: از ظرفیت قطعه سازان داخلی در محصولات خودروسازان به خوبی استفاده نمی شود.

تراز تجاری کشور در قطعات خودرو به شدت منفی است

الزامات داخلی سازی در محصولات خودروسازان لازم الاجرا است

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با بیان اینکه خودروسازانی که به مونتاژ محصولات چینی روی آورده اند، الزامات داخلی سازی محصولات را رعایت نمی کنند، گفت: در حال حاضر اکثر قطعات استفاده شده در محصولات این خودروسازان به صورت وارداتی است و داخلی سازی پایینی در محصولات این خودروسازان صورت گرفته است.

لاهوتی با انتقاد از عدم اجرای درست قرارداد خودرویی با شرکای خارجی نظیر پژو گفت: در این قراردادها بنا بر این بود که تا ۸۰ درصد قطعات محصولات جدید در داخل تولید شود.

نماینده حوزه لنگرود در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در شرایط فعلی به نظر می رسد شرط داخلی سازی این محصولات انجام نشده است.

لاهوتی ادامه داد: راهکار بهبود داخلی سازی و تمایل مصرف کننده به استفاده از محصولات داخلی، افزایش کیفیت محصولات قطعه سازان است و بایستی قطعه سازان برنامه ریزی ویژه ای در بهره وری ماشین آلات و تولیدات خود داشته باشند.

سهم قطعه ساز ایرانی از تولیدات جدید خودرو تنها ۶ درصد است

مجموعه ای مستقل داخلی سازی خودروها را اندازه گیری نماید

عضو کمیسیون ویژه تولید ملی تأکید کرد: بایستی فرآیند اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها به مجموعه ای مستقل از خودروسازان واگذار شود و تنها به خوداظهاری خودروسازان اکتفا نشود.

لاهوتی با بیان اینکه بر اساس تعرفه هایی که هم اکنون برای واردات قطعات منفصله در نظر گرفته شده، هر چه داخلی سازی محصولی بیشتر باشد از تخفیف تعرفه ای بیشتر در واردات قطعات بهره مند می شود، گفت: لذا طبیعی است مجموعه ای که داخلی سازی خودروها را اندازه گیری می نماید، برای بهره مند شدن از تخفیف تعرفه ای بیشتر، درصد داخلی سازی خودروها را شفاف و دقیق اعلام نکند.

خودروسازان میزان «داخلی سازی» محصولات خود را مشخص می‌کنند

گفتنی است به منظور ارتقاء داخلی سازی بایستی فرآیند اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها مرتبا اندازه گیری شود. اقدامی که در شرایط فعلی صورت نمی گیرد.

علاوه بر این به راهکار دیگر بهبود داخلی سازی افزایش کیفیت و سطح رقابت پذیری قطعات خودروها است. برای ارتقاء کیفیت محصولات بایستی قطعه سازان با تامین کنندگان قطعات خارجی همکاری نمایند. همچنین الزام به صادرات محصولات تولیدی از دیگر راهکارهای بهبود صنعت قطعه سازی است.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.