۰۱ مرداد ۱۳۹۸

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۳۴۵۶ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۵دسته : تولید و اشتغال, گفتگو
۰

قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه بایستی فرآیند اندازه گیری میزان داخلی‌سازی خودروها شفاف شود، پیشنهاد داد: سازمان استاندارد به عنوان مجموعه ای مستقل از خودروسازان، بر فرآیند اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها نظارت داشته باشد تا علاوه بر شفاف شدن فرآیند داخلی سازی، استاندارد قطعات خودروها نیز بررسی شود.

نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با مقاومتی نیوز با بیان اینکه روش اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروهای ایرانی دقیق نیست، تصریح کرد: بایستی روش اندازه گیری درصد داخلی سازی خودروها مشخص شود تا زمینه فساد در این بخش کاهش یابد.

وی با انتقاد از فرآیند اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروهای ایرانی گفت: بایستی اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها توسط نهاد یا مجموعه ای مستقل از خودروسازان انجام شود.

لیست تأمین کنندگان قطعات خودروسازان منتشر شود

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه یکی از اقدامات مؤثر در راستای شفاف شدن اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها، منتشر شدن لیست تأمین کنندگان قطعات خودروسازان است، تأکید کرد: یکی از حقوق مصرف کننده خودروهایِ داخلی این است که بداند قطعات خودروی خریداری شده از کدام تأمین کننده یا قطعه ساز تهیه شده است.

قاضی پور با بیان اینکه انتشار لیست تأمین کنندگان قطعات، موجب ترغیب خودروسازان به استفاده از ظرفیت قطعه ساز داخلی خواهد شد، گفت: در حال حاضر قطعاتی که در خودروهای ایرانی استفاده می شود خارجی است در حالیکه به اسم قطعه تولید داخل در بین خودروسازان مشهور است.

وی گفت: در این راستا تخلفاتی انجام می شود که بایستی اصلاح شود.

روش محاسبه میزان «داخلی سازی» در صنعت خودرو باید شفاف شود

الزام شرکای خارجی به داخلی سازی محصولات جدید ضروری است

قاضی پور با بیان اینکه الزام شرکای خارجی نظیر رنو و پژو-سیتروئن به داخلی سازی محصولات جدید ضروری است، افزود: قراردادهای اخیر خودرویی محرمانه است و بایستی برای افزایش داخلی سازی محصولات جدید، قرارداد شفاف شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان پیشنهاد داد: سازمان استاندارد به عنوان مجموعه ای مستقل از خودروسازان بر فرآیند اندازه گیری عمق ساخت داخل خودروها نظارت داشته باشد تا علاوه بر شفاف شدن فرآیند داخلی سازی خودروها، استاندارد قطعات خودروها نیز بررسی شود.

گفتنی است هم اکنون دو شرکت کارگزار وزارت صمت در زمینه تعیین میزان داخلی سازی خودروهای ایرانی، بخشی از سایپا و ایران خودرو هستند. این موضوع باعث شده تا این شرکت ها در اندازه گیری عمق داخلی سازی خودروها دقت لازم را به خرج ندهند و در جهت منافع سهامداران خود حرکت نمایند.

خودروسازان میزان «داخلی سازی» محصولات خود را مشخص می‌کنندجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.