۲۷ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۲۵۶۱ ۰۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۴دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

جمیل علیزاده شایق دبیر برنج ایران ضمن بیان وضعیت تولید محصول برنج در کشور و میزان نیاز بازار داخلی به این محصول غذایی، گفت: با توجه به مشخص بودن نیاز بازار داخلی، واردات مازاد بر نیاز ممنوع است.

به گزارش مقاومتی نیوز جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج ایران ۳ اردیبهشت ماه در گفتگو با رادیو اقتصاد گفت: امسال با توجه به حال و روز بازار ارز حتی یک گرم برنج اضافه بر نیاز نباید وارد کشور شود.

علیزاده افزود: در حال حاضر کسری برنج کشور در سال ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن است که هر ساله این کسری از محل واردات تامین می شود.

وی همچنین اظهارداشت: واردات برنج بجز چهار ماه ممنوعیت یعنی از اول مرداد تا آخر ماه آبان، در طول سال به کشور صورت می گیرد و اعمال ممنوعیت واردات برنج طی این ماه ها از سوی وزارت جهاد کشاورزی در راستای حمایت از تولید و تولیدکنندگان داخلی است.

واردات برنج مازاد بر نیاز ممنوع!

علیزاده تاکید کرد: برنامه ریزی، کنترل و نظارت در کشور باید به نحوی باشد که اجازه ندهد حداکثر  بیش از یک میلیون تن برنج به مملکت وارد شود.

دبیر انجمن برنج ایران گفت: پارسال در شش ماهه نخست سال جاری در اثر غفلت مسئولان فقط یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن برنج وارد کشور شد.

وی افزود: این که گفته می شود در فصل برداشت نباید برنج وارد شود از نظر علمی و فنی معنایی ندارد ولی اعلام واردات برنج در این فصل از حیث روانی واحساسی به کشاورز و تولیدداخلی لطمه می زند.

علیزاده شایق اذعان داشت: در حال حاضر میزان تولید و همینطور کسری برنج در کشور به وضوح مشخص است بنابراین می طلبد مسئولان با سازوکارهای نظارتی و کنترلی اجازه ندهند مازاد بر نیاز برنج به مملکت وارد شود.

وظیفه کنترل بازار محصولات کشاورزی اختیار وزارت جهاد کشاورزی 

گفتنی است وزارت جهاد کشاورزی طبق قانون تمرکز وظایف بازرگانی در این وزارتخانه می تواند سیاست های تجاری را به منظور تنظیم بازار محصولات کشاورزی اعمال کند.

طی سال جاری به دلیل عدم هماهنگی بین دستگاه های اجرایی کشور در موضوع برنج، نابسامانی هایی در ثبت سفارش و واردات این محصول ایجاد شد که این وزارتخانه با اقدامی به موقع توانست جلوی واردات بی رویه این محصول را بگیرد.

ممنوعیت هوشمندانه واردات برنج لازمه حمایت از تولیدات داخلی

در سال جاری انتظار می رود این وزارتخانه به طور کلی اجازه واردات بی رویه برنج را ندهد و با مدیریت بازار، از تولیدکنندگان داخلی در این حوزه حمایت کند.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.