۲۸ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۲۵۵۵ ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۲دسته : دیگر رسانه‌ها
۰

معاون بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با بیان این که با بیان اینکه ۵۵ سد کشور در تأمین آب شرب شهرها نقش دارند، گفت: در مجموع برای گذر از شرایط ویژه کم آبی امسال، ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیاز است.

به گزارش مقاومتی نیوز به نقل از تسنیم، شاهین پاکروح معاون بهره برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور در نشستی خبری در خصوص شرایط آبی کشور اظهار داشت: در کشور شرایط خوبی را به لحاظ بارندگی سپری نمی کنیم.

وی افزود: این شرایط همراه با تنش هایی خواهد بود که می شود تنش ها را با توجه به شرایط اقلیمی کشور به سازگاری تبدیل کرد تا گذر موفقیت آمیزی از تابستان ۹۷ داشته باشیم.

معاون بهره برداری آبفای کشور با بیان اینکه “۱۵ سال است که خشکسالی مستمر در کشور داریم”ف گفت: این شرایط نشان می دهد که خشکسالی و کم بارشی مخصوص امسال نیست بلکه یک روند طولانی و مستمر در کشور حاکم شده که باید به سازگاری با این شرایط روی آوریم و مصرف آب را بهینه کنیم.

وی ادامه داد: از مجموع ۶۱ میلیون و ۶۵۸ هزار نفر جمعیت شهری کشور بالغ بر ۳۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در فلات مرکزی ایران زندگی می کنند که نسبت به سال آبی گذشته دچار ۵۲.۳ درصد کاهش در بارش ها هستند و حدود ۵۲ درصد نیز نسبت به بلندمدت کاهش بارندگی را تجربه می کنند.

پاکروح سال جاری را بدترین سال در فلات مرکزی ایران از نظر خشکسالی و کم بارشی دانست و گفت: در طی سالهای اخیر سال آبی ۸۶ – ۸۷ بدترین سال ابی با ۱۴۶ میلیمتر بارش بوده که امسال تا امروز فقط ۱۲۰ میلیمتر بارش داشته ایم که از بدترین سال آبی کشور نیز پایین تر است.

وی افزود: با کاهش ۷۸ درصدی حجم اب معادل برف نسبت به سال گذشته و کاهش ۴۳ درصدی بارش ها نسبت به سال گذشته مواجه ایم که شرایط ویژه ای را برای سال ۹۷ رقم زده که نه تنها برای سه ماهه تابستان، بلکه برای ۱.۵ ماهه پاییز هم منابع آبی را با کاهش مواجه کرده که تلاش کرده ایم با اجرای پروژه های متعدد از یک سو در بخش تأمین شرایط را مدیریت کنیم و از سوی دیگر با مدیریت مصرف و مدیریت فشار در بخش مصرف به کنترل شرایط ویژه سال جاری بپردازیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۵۵ سد کشور در تأمین آب شرب شهرها نقش دارند، گفت: از بین این سدها، ۴ سد استقلال در استان هرمزگان، درودزن در استان فارس، دوستی در خراسان رضوی و زاینده رود در اصفهان به ترتیب با ۱۱ درصد، ۳۷ درصد، ۲۱ درصد و ۱۳ درصد ذخیره آبی در بحرانی ترین شرایط به سر می برند.

پاکروح استفاده از کولرهای آبی را یکی از عوامل اصلی پرمصرفی در روزهای گرم سال عنوان کرد و گفت: در برخی شهرها همچون یزد، کاشان و کرمان، با گرم شدن هوا و استفاده از کولرهای آبی، ۵۰ درصد به مصرف آب مردم افزوده می شود.

وی افزود: هر کولر آبی به طور متوسط ۷۰۰ لیتر آب در شبانه روز مصرف می کند که معادل دو و نیم برابر مصرف آب نرمال یک خانواده ۴ نفری در یک شبانه روز است.

معاون بهره برداری آبفای کشور با بیان اینکه در سال ۹۶ تعداد ۲۸۹ شهر کشور تحت تنش آبی بودند، گفت: در سال ۹۷ این تعداد به ۳۳۴ شهر رسیده که از این تعداد، ۱۶۵ شهر وضعیت زرد دارند یعنی تنش آبی آنها ۱۰ درصد است، ۶۲ شهر وضعیت نارنجی دارند یعنی تنش آبی آنها بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است و ۱۰۷ شهر وضعیت قرمز دارند یعنی تنش ابی در آنها بیش از ۲۰ درصد است.

وی افزود: بیشتر شهرهایی که دچار وضعیت قرمز تنش آبی هستند در استانهای اصفهان، کرمان، فارس، خراسان رضوی و کرمان قرار دارند.

پاکروح با بیان اینکه حفر ۲۸۳ حلقه چاه در کل کشور تا قبل از پیک مصرف تابستان برنامه ریزی شده، گفت: در مجموع برای گذر از شرایط ویژه کم آبی امسال، ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیاز است که ۵۰ درصد آن باید تا پیش از تابستان تأمین و هزینه شود.

این مقام مسئول مدیریت تقاضا و مصرف را مهمترین راهکار برای اصلاح وضعیت آبی کشور برشمرد و گفت: قریب به ۸ میلیون مشترک پرمصرف آب در کشور داریم که پیشنهاداتی برای برخورد با مشترکین پرمصرف در قالب طرح های اخطاری و جریمه ای تدوین و به دولت ارائه شده، اما خود مردم می توانند با اصلاح روند مصرف، در پایدار شدن شرایط آبی کشور کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: تا امروز برای هیچ نقطه ای از کشور جیره بندی آب در برنامه قرار نگرفته و تلاش می کنیم با وجود ویژه بودن شرایط کم آبی امسال، با اجرای پروژه های متعدد و مدیریت بخش تقاضا و مدیریت فشار، زون بندی و … بدون مشکل تابستان امسال را پشت سر بگذاریم.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.