۲۷ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۲۵۱۰ ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۳دسته : خبر, راه و ساختمان
۰

۳۵ هزار خانه در استان بوشهر در انتظار مقاوم سازی هستند که با توجه به سهم ۲۵۰۰ واحدی این استان از مقاوم سازی سالانه، ۱۴ سال برای نوسازی کامل این خانه ها زمان نیاز است.

به گزارش مقاومتی نیوز از ۷۴ هزار و ۲۳۴ واحد مسکونی روستایی استان بوشهر ۵۳ درصد آن یعنی حدود ۳۹ هزار واحد مسکونی روستایی از سال ۸۴ تا ۹۶ مقاوم‌سازی شده است.

در این زمان برای مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی روستایی علاوه بر تسهیلات بانکی کم بهره، اعتبارات بلاعوض پرداخت می‌شد به اینصورت که منازل روستایی در نوار مرزی و ساحلی ۲۰ میلیون تومان و سایر نقاط روستایی ۱۸ میلیون تومان وام کم بهره و بخشی هم به صورت بلاعوض برای مقاوم‌سازی منازل روستایی دریافت می‌کردند.

سالیانه ۲ هزار و ۵۰۰ هزار واحد روستایی در بوشهر مقاوم‌سازی می‌شود

طبق مصوبه سال ۸۴ سالیانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی در کشور باید مقاوم‌سازی شود که با برنامه‌ریزی انجام شده سهم استان بوشهر سالیانه ۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی روستایی است.

با توجه به این تعداد و در انتظار بودن حدود ۳۵ هزار واحد روستایی برای نوسازی و بهسازی، حدود ۱۴ سال برای مقاوم‌سازی کل خانه‌های روستایی این استان زمان لازم است.

امسال تسهیلات روستایی استان از ۱۸ به ۲۵ میلیون تومان با سود ۴ درصد افزایش یافته است و در همین خصوص حیدری مدیر کل بنیاد مسکن استان بوشهر گفته است: توقع داریم بانک‌های استان پرداخت تسهیلات اعطایی به مردم را تسریع کنند.

مقاوم‌سازی مسکن روستایی تلفات جانی زلزله را کاهش داد

لازم به ذکر است اهمیت مقاوم‌سازی مسکن روستایی هنگامی مشخص می‌گردد که در زلزله‌ سال ۹۲ شهرستان دشتی استان بوشهر که بزرگی آن ۶.۱ در مقیاس ریشتر بود ۳۷ نفر کشته و حدود ۸۵۰ نفر مجروح شدند و حدود یک هزار و ۱۵۰ واحد مسکونی در مناطق شهری و ۸۵۰ واحد در مناطق روستایی با آسیب بالای ۶۰ درصد روبرو شده‌ بودند.

این در حالی است که در زلزله اخیر ۳۰ فروردین ۹۷ شهرستان دشتی با بزرگی ۵.۹ ریشتر، به دلیل مقاوم‌سازی ۵۸ درصد از منازل مناطق روستایی شهرستان دشتی، هیچ تلفات جانی رخ نداد و خسارت سازه‌ای به منازل روستایی وارد نشد و تنها ترک‌های نازک‌کاری در برخی منازل مشاهده شد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.