۲۸ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۲۳۳۴ ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۰دسته : غذا و کشاورزی, گفتگو
۰

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از سیاست های دولت در زمینه دریافت حقابه هیرمند از افغانستان، گفت: تاکنون وزرات امور خارجه و وزرات نیرو هیچ گونه رایزنی مفیدی برای گرفتن حقابه نکرده و در این زمینه غفلت و تعلل به خرج داده اند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم زابل و زهک در گفتگو با مقاومتی نیوز در خصوص وضعیت حق آبه ایران از هیرمند گفت: به طور کلی حیات اقتصادی سیستان وابسته به هیرمند است.

افغانستان باید اجازه ورود ۸۲۶ میلیون متر مکعب آب به سمت سیستان را بدهد

وی با بیان اینکه طبق پروتکل های جهانی افغانستان باید سالانه اجازه ورود ۸۲۶ میلیون متر مکعب آب به سمت سیستان و بلوچستان را بدهد ولی این کشور تنها اجازه خروج ۳ میلیون متر مکعب آب را می دهد، گفت: این مقدار بسیار اندک است و به اندازه یک رود کوچک نیز نمی شود.

عضو ناظر شورای عالی آب با انتقاد از دولت در خصوص گرفتن حقابه های مرزی گفت: با وجود این که دولت مکلف است از طریق تمامی ابزارها جهت گرفتن حقابه های مرزی تلاش کند، اما تاکنون وزرات امور خارجه و وزرات نیرو هیچ گونه رایزنی مفیدی برای گرفتن حقابه هامون نکرده و در این زمینه غفلت و تعلل به خرج داده است.

نابودی اراضی کشاورزی سیستان به دلیل کم آبی

کیخا افزود: شرایط منطقه سیستان شرایط حادی است به طوری که ۹۰ هزار هکتار از اراضی به زیر کشت نرفته و ۴۰ هزار هکتار از اراضیِ به زیر کشت رفته نیز به دلیل کم آبی از بین رفته اند و حتی علوفه آنان برای دام هم مناسب نیست.

وی با اشاره به جلسات برگزار شده در شورای عالی آب گفت: در این شورا روی حقابه سیستان صحبت کرده ایم ولی دولت افغانستان اجازه خروج آب را نمی دهد به همین دلیل پیشنهاد شده متناسب با این رفتار دولتمردان افغانی، دولت ما نیز رویکرد تهاجمی از خود نشان دهد و دیگر در سایر زمینه ها به افغانستان کمک نکند.

دولت با اجرای طرح جامع آب به داد مردم سیستان برسد

نماینده مردم زابل افزود: مسئولین می توانند با طرح جامع آب به وسیله شیرین سازی آب دریا، مهار آبهای مرزی، استفاده از باران‌های فصلی سیل آسا؛ آب شرب و کشاورزی مناطق مختلف استان سیستان را تامین کنند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت: با همه مشکلاتی که در منطقه سیستان وجود دارد، آب مصرفی شهر بیش از ۷۰۰ هزار نفری زاهدان هم از منابع آبی سیستان تامین می شود و امسال هم کاهش شدید  آب، نگرانی ها را بیش از پیش کرده است و هر چه به سمت گرمتر شدن هوا پیش می رویم، مصرف آب  افزایش می یابد و نگرانی ها هم بیشتر می شود، بنابراین از دولت انتظار می رود سریعتر دیپلماسی سیاسی را در مسئله حقابه سیستان به کار ببندد.جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.