۲۷ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۲۲۳۷ ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲دسته : خبر, دولت و حاکمیت
۰

با وجود مخالفت همه کارشناسان با تفکیک وزارتخانه ها و تجربه موفق ادغام در تقویت تولید داخلی، مجلس شورای اسلامی حرکت چراغ خاموشی را تحت فشار دولت جهت جدا کردن بازرگانی از وزارت صنعت و کشاورزی آغاز کرده است.

به گزارش مقاومتی نیوز در حالی که مخالفت عمده نمایندگان مجلس و کمیسیون های تخصصی با تفکیک وزارتخانه ها اعلام شده بود، کمیسیون مشترک برای بررسی این مسئله به صورت چراغ خاموش تشکیل شده است.

لایحه تفکیک وزارتخانه‌ها در کمیسیون صنایع و کمیسیون اقتصادی هم رد شد

شنیده ها حاکی از آن است که فشار دولت به مجلس، منجر به تشکیل این کمیسیون شده است و الیاس حضرتی نماینده مجلس ریاست آن را بر عهده دارد. جلسات این کمیسیون نیز به صورت منظم برگزار می شود.

با این وجود تاکنون خبری در خصوص وضعیت این کمیسیون، اعضای حاضر آن و دستور جلسات وجود ندارد. لازم به ذکر است که پیش از این، نمایندگان مجلس این لایحه را مغایر با برنامه ششم می دانستند.

تقاضای دولت در تفکیک وزارتخانه‌ها مغایر با ماده ۲۸ برنامه ششم است

گفتنی است این تغییرات ساختاری، تنها دولت و مجلس را معطّل کرده و هزینه‌های زیادی را بر روی دوش دولت میگذارد؛ هزینه هایی که در نهایت مردم باید آن را بپردازند. این درحالیست که در حال حاضر، مسئله امروز کشور و اقتصاد، نه تفکیک یا عدم تفکیک بازرگانی از تولید بلکه لزوم اصلاح و اقدامات سریع جهت حمایت از تولید و کالای ایرانی است.

تفکیک وزارتخانه‌ها باعث اتلاف وقت و بزرگ شدن دولت می‌شود

بررسی های کارشناسی نیز بیانگر آن است که ادغام بازرگانی با صنعت و کشاورزی، اثرات مثبتی داشته و به توان تولیدی کشور افزوده است.

۲ سال ادغام وزارتخانه‌ها از ۳۰ سال تفکیک اثر بیشتری داشته است

بررسی نمونه های خارجی نیز بیانگر همین مسئله است. در واقع ساختار تولید و تجارت در کشورهای پیشرفته متمرکز بوده و این سبب شده است واردات، بر تولید داخلی در کشورها غلبه پیدا نکند.

تجربه ادغام بخش صنعت و بازرگانی در عمده کشورهای پیشرفتهجهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.