۲۷ اسفند ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۲۲۰۴ ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۰دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۰

معاون آبخيزداری كل منابع طبيعی و آبخيزداری هرمزگان با اشاره به مزایای آبخیزداری در کشور، گفت: برای سال جاری اجرای عملیات آبخیزداری در بیش از ۷۰ هزار هکتار از اراضی استان برنامه ریزی شده است.

به گزارش مقاومتی نیوز وزارت جهاد کشاورزی طبق قانون برنامه ششم توسعه و پروژه های ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی موظف به اجرای آبخیزداری است به طوری که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این وزارتخانه را در حوزه آبخیز سدها و سایر مناطق، به اجرای ۶۵۰ هزار هکتار عملیات آبخیزداری مکلف کرده است.

آبخيزداری لازمه سازگاری با کم آبی در اقلیم خشک

در همین خصوص ابوالقاسم حسین‌پور معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان هرمزگان با اشاره به شرایط حاد خشکسالی حاکم بر استان گفت: نوسانات بارندگی و وقوع خشکسالی‌های درازمدت در کنار پیامدهای بهره‌برداری بیش از ظرفیت از منابع آب زیرزمینی طی دهه‌های گذشته، شرایط سختی را در مسیر توسعه استان، استمرار تولید و حفظ توازن اکوسیستم‌های طبیعی ایجاد نموده است.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان افزود: تحت این شرایط رسیدن به راهبرد اصولی سازگاری با کم‌آبی مستلزم توجه به طرح‌های آبخیزداری در جهت ارتقای سهم مهار نزولات جوی، جلوگیری از هدررفت منابع ناشی از بارندگی و بهره‌گیری حداکثری از ظرفیت بارش‌های استان در کنار مدیریت مصرف آب است.

حسین‌پور با اشاره به برنامه آبخیزداری تدوین شده برای سال جاری در سطح ۷۰ هزار هکتار، بر سه طرح اولویت‌دار استانی شامل؛ طرح آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه آبخیز مشرف به دشت‌های استان، طرح آبخیزداری در حوزه آبخیز رودخانه‌های شور و طرح آبخیزداری در بالادست قنوات تاکید کرد.[۱]

اهداف و مزایای اجرای عملیات آبخیزداری در کشور   

یکی از مهمترین اهداف اجرای عملیات آبخیزداری، مهار و کنترل آب و افزایش بهره وری آن است. تامین آب کافی و مورد نیاز پایین دست، بهره برداری بهینه از منابع طبیعی موجود در حوزه آبخیز و اصلاح و توسعه اراضی کشاورزی و افزایش تولید مزارع کوچک و محدود دیگر اهداف این کار هستند.

اجرای عملیات آبخیزداری از سدسازی اثربخش تر است

همچنین اجرای عملیات آبخیزداری به بهبود کیفیت آب تولیدی از حوزه‌های آبخیز، کاهش فرسایش و خطرات ناشی از بروز سیلاب‌ها، توسعه و افزایش ارزش تفرجگاهی و حمایت از حیات‌وحش، اصلاح و توسعه اراضی کشاورزی، جنگل ها و مراتع، کاهش یا مهار اثرات و عواقب بلایای طبیعی، توسعه عدالت محور مناطق بالادست و پایین دست حوزه آبخیز، ارایه راهکارهای دست یابی به توسعه پایدار و مدیریت جامع و یکپارچه حوزه آبخیز با هدف حفاظت آب و خاک کمک خواهد کرد.

پینوشت:

[۱] خبرگزاری فارس کد خبر: ۱۳۹۷۰۲۰۳۰۰۰۷۰۱جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.