۰۳ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۱۷۲۵ ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۵دسته : خبر, غذا و کشاورزی
۱

حجتی وزیر کشاورزی با بیان این که اجرای عملیات آبخیزداری با مشارکت مردم از سوی این وزارتخانه پیگیری می شود، گفت: آبخیزداری از برنامه های بهره وری آب است و با اجرای آن علاوه بر جلوگیری از سیل و مهار روان آب ها، سفره آب زیرزمینی تقویت می شود.

به گزارش مقاومتی نیوز افزايش تقاضای روزافزون براي مـواد غـذايی که نتیجه افزایش جمعیت و تغییر الگوی مصرف در کشور بوده است، لزوم توجه به بخش کشاورزی و همچنین توجه به منابع آب و خاک کشور را به عنوان پایه های اصلی تولید در بخش کشاورزی را بیشتر نمایان می سازد.

با وجود این که مهمترین عامل جلوگیری از تبخیر آب و تولید آن، آبخیزداری و احیای پوشش گیاهی (جنگل کاری) است اما همچنان بودجه های اختصاص یافته به اجرای طرح های آبخیزداری پایین است؛ به طوری که طبق گفته محمد عقیقی، مدیر کل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری برای اجرای عملیات آبخیزداری تا پایان سال، تنها اعتباراتی بالغ بر ۴۸۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

به همین دلیل هر ساله افزایش کمبود آب، روند فزاینده فرسایش خاک، نابودی منابع طبیعی و وقوع سیلاب های مهیب، تشدید شده و خسارات جبران ناپذیری به کشور وارد می کند.

مهار سیلاب با اجرای طرح های آبخیزداری

در همین خصوص محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی دیروز در گردهمايی سراسري مسئولان حوزه‌هاي نمايندگی ولی فقيه در سازمان جهاد كشاورزی استان‌ها و سازمان‌های تابعه که در سالن توسعه وزارت جهاد كشاورزی برگزار شد گفت: وزارت جهاد کشاورزی به منظور بهره برداری بهینه از منابع آب، توسعه سامانه های نوین آبیاری و همچنین سیاست افزایش بهره وری از طریق توسعه کشت های نشایی و گلخانه ای و گسترش کشت های پاییزه را در دستور کار قرار داده است.

وی با بیان این که اجرای عملیات آبخیزداری با مشارکت مردم از سوی این وزارتخانه پیگیری می شود، خاطرنشان کرد: آبخیزداری از برنامه های بهره وری آب است و با اجرای آن علاوه بر جلوگیری از سیل و مهار روان آب ها، سفره آب زیرزمینی تقویت می شود.[۱]

اجرای عملیات آبخیزداری منابع آبی کشور را ۲ برابر می‌کند

بنابراین ضروری است در تخصیص بودجه های مرتبط با منابع آبی کشور تجدیدنظر شود و به آبخیزداری به عنوان یکی از مهمترین اولویت های اجرایی در بحث مدیریت منابع آب بودجه بیشتری اختصاص یابد.

پینوشت:

[۱] پایگاه اطلاع رسانی دولت، کد خبر: ۳۰۷۱۸۹

  1. وزیر محترم در هر همایشی که حضور پیدا می کند همان موضوعهمایش رو ناجی مشکلات قلمداد میکنه یه روز آبیاری تحت فشار یه روز آموزش خالا امروز هم آبخیزداری فردا معلوم نیست ........... ولی این قابل ذکر است اگر به اعتبارات تملکی و تسهیلاتی توجه داشته باشند هزاران میلیارد در کشور در وزارت جهاد هزینه شده ولی هیچ ارزیابی از این پروژه ها در دسترس نیست و هنوز هم داد کمبود اعتبار داره .

    ۱۰


جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.