۲۹ بهمن ۱۳۹۷

رهبر معظّم انقلاب: علاج برون رفت از مشکلات کشور «اقتصاد مقاومتی» است.

شناسه خبر: ۵۱۳۳۷ ۲۶ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۱دسته : غذا و کشاورزی, گزارش خارجی کارشناس: مهدی سروی
۰

طبق اعلام مقامات اوکراینی به منظور توسعه بخش کشاورزی و نیز توانمندسازی کشاورزان در مقابل مشکلات تولیدی، در سال ۲۰۱۸ یارانه ۶.۳ میلیارد یورویی از سوی دولت به این بخش تخصیص پیدا خواهد کرد.

به گزارش مقاومتی نیوز دولت اوکراین به منظور توانمندسازی کشاورزان در مقابل مشکلات و هزینه های تولیدی و نیز افزایش تولید محصولات کشاورزی، قصد دارد برنامه حمایت ویژه ای از کشاورزان ارائه کند.

برنامه حمایتی دولت اوکراین از بخش کشاورزی در قالب جبران هزینه های تولید غلات و خرید تجهیزات و ادوات کشاورزی است و این برنامه ۷ فوریه در چارچوب بودجه سال ۲۰۱۸ به میزان ۶.۳ میلیارد یورو با رای مثبت هیات وزیران به تصویب رسید.

تشریح بخشی از برنامه حمایتی دولت اوکراین در سال ۲۰۱۸

بر اساس برنامه جدید دولت اوکراین کشاورزان همکاری موثری با دولت به منظور افزایش سطح تولیدات کشاورزی خود در بلند مدت خواهند داشت. این اولین همکاری دولت با کشاورزان در زمینه تولید محصولات کشاورزی است و در صورتیکه این همکاری میان و کشاورزان و دولت برقرار نمی شد به مانند ۲۰ سال گذشته مفهوم توسعه بخش کشاورزی مغفول واقع میشد.

به همین منظور ۲۲ فوریه نشست هم اندیشی میان کارشناسان و صاحب نظران بخش کشاورزی با معاون نخست وزیر دولت اوکراین برگزار شد و در آن مسیرهای حمایتی از بخش کشاورزی بررسی شد.

ماکسیم مارتونیک در این نشست به برنامه حمایتی دولت در بخش نگهداری دام به ارزش حدودی ۶.۳ میلیارد یورو و نیز توسعه کارآفرینی روستایی اشاره کرد. این مقام دولتی اوکراین اعلام کرد: دولت سعی می کند برنامه حمایتی خود را به نحوی اجرا کند تا جامعه هدف وسیع تری از کشاورزان را مورد پوشش دهد.

بررسی سازوکار دریافت کمک های مالی کشاورزان از دولت

کارشناسان بخش کشاورزی اوکراین نیز بعد از اعلام برنامه های حمایتی دولت، سازوکار دریافت کمک های مالی کشاورزان از دولت در فصل بهار را مورد بررسی قرار دادند.

طبق آمارهای اعلامی از سوی وزارت کشاورزی اوکراین، میزان تولید محصولات کشاورزی در سال ۲۰۱۸ به ۲۷.۲ میلیون هکتار خواهد رسید که در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است.

کاهش نرخ بیکاری روستایی هدف مهم دیگر دولت اوکراین

طبق اعلام انجمن کشاورزان و زمینداران، از سال ۲۰۱۷ و با شروع برنامه حمایتی دولت در بخش کشاورزی، تعداد مزارع قابل کشت از ۳۲.۹ هزار به ۳۴.۵ هزار مزرعه افزایش یافته است. این برنامه در قالب یک طرح ۳ ساله اجرا خواهد شد.

همچنین طبق اعلام مسئول سیاستگذاری اراضی و مواد غذایی اوکراین، تنها هدف برنامه حمایتی دولت انگیزه های اقتصادی نیست؛ بلکه اهداف دیگری نیز مانند بهبود شرایط اجتماعی روستانشینان از طریق کاهش نرخ بیکاری نیز یکی از دستاوردهای این طرح محسوب می شود.

طبق این برنامه، دولت به صورت مستقیم حمایت های مالی را به کشاورزان، تولیدکنندگان کوچک و تعاونی های کشاورزی خواهد رساند و همچنین یارانه ای به میزان ۲۵۰۰ یورو در جهت نگهداری و پرورش بهتر دام های خود به دامداران پرداخت خواهد کرد.

منابع:

وزارت کشاورزی اوکراین(۱)

وزارت کشاورزی اوکراین(۲)جهت احترام به مخاطبان فرهیخته، نظرات بدون بازبینی منتشر می شود. لطفا نظرات خود را جهت تعميق و گسترش بحث ارائه نمایید. نظرات حاوی توهين، افترا و تهمت به ديگران پاک می شود.